komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 24 stycznia 2020

Felicji, Franciszka

Rattan – jak ujarzmić egzotykę?

czwartek, 5.12.2019 10:04 , komentarze: 0 , odsłony: 276
kategorie artykułu:

Producenci wyplatanych mebli ogrodowych wiedzą, że rattan to idealny surowiec przeznaczony do tworzenia siedzisk foteli i kanap, a nawet stołów, skrzyń i elementów ozdobnych. Rattan jest pozyskiwany z pędów palmy rotangowej. To tropikalna roślina o kolczastych pędach uprawiana w Azji i już wykorzystywaną już od wieków do produkcji mebli plecionych oraz koszy. Odkrycia archeologiczne świadczą o tym, że pierwsze plecione kosze i inne sprzęty do użycia domowego powstawały już w starożytności, a popularność tego surowca rośnie z roku na rok nie tylko w krajach azjatyckich.

Rattan, czyli ekologiczny materiał do produkcji mebli ogrodowych

Naturalny rattan pozyskiwany jest z szybko rosnącego pędów z rodziny palm rotangowych. Są to rośliny mało wymagające, rosną na nieurodzajnych glebach, a ich pędy dorastają do ok. 100 metrów długości, a nawet więcej. Natomiast po ścięciu rośliny te bardzo szybko odrastają, dzięki czemu nie ulegają zniszczeniu.  Plantacje palm stale się odnawiają, a pozyskiwanie z nich rattanu nie zagraża zatem środowisku.

Jak możemy wykorzystać rattan w meblarstwie?

Rattan to naturalny, lekki i efektowny materiał o trwałej barwie. Dzięki swoim cennym właściwościom – dużej wytrzymałości na promieniowanie UV, wilgotność oraz odporności na wysokie temperatury jest cenionym materiałem wykorzystywanym w meblarstwie w wielu krajach azjatyckich. Jest elastyczny i podatny na obróbkę pod wpływem różnych czynników. Pod wpływem gorącej pary wodnej rattan staje się plastyczny i pozwala się formować w różne kształty. To umożliwia tworzenie różnorodnych mebli w dowolnych formach.  Rattan jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne.

Oryginalne i trwałe meble rattanowe

Właściwości rattanu pozwalają tworzyć różne meble o różnych kształtach i w szerokiej palecie kolorów. Z rattanu powstają wygodne krzesła i fotele,  a także oryginalne pufy, stylowe stoły, a także regały, kosze i maty.  Na stronie internetowej producenta mebli tarasowych https://cloveris.pl/pl/c/Meble-rattanowe/136znajdują się oryginalne kolekcję mebli wykonanych z naturalnego rattanu oraz nowoczesne meble z technorattanu.

Stylizacja na orientalne i egzotyczne wnętrza dotyczy nie tylko aranżacji wnętrz, lecz przeniosła się również na taras i do ogrodu. Lekkie meble rattanowe są najbardziej popularne w Indonezji, choć od kilku lat cieszą się uznaniem również na południu Europy, a ostatnio również w Polsce. Można je wykorzystywać w kawiarniach i restauracjach, centrach odnowy biologicznej, hotelach i sanatoriach. Meble z rattanu są lekkie, można je łatwo przenosić oraz czyścić. To znakomite meble przeznaczone na balkon i taras – odporne na zmienną temperaturę, wysoką wilgotność powietrza czy zachlapanie napojami. Są niezwykle atrakcyjne i wygodne w użyciu, ponadto tworzą przyjazną przestrzeń w każdym wnętrzu. Rozmaite formy mebli oraz ich uniwersalny kolor pozwalają na tworzenie różnorodnych aranżacji, a dodanie do rattanu odpowiedniej tkaniny zupełnie odmieni wystrój pomieszczenia czy tarasu.

Artykuł powstał we współpracy z cloveris.pl
https://cdn.pixabay.com/photo/2017/06/29/07/31/wire-mesh-2453303_1280.jpg

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz