komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 24 stycznia 2020

Felicji, Franciszka

Przytomność umysłu uchroniła wałbrzyszankę przed stratą oszczędności życia

piątek, 6.12.2019 09:49 , komentarze: 0 , odsłony: 702
kategorie artykułu:

Wałbrzyska Policja ostrzega przed oszustwami na tzw. „policjanta”. 4 grudnia do 77-letniej mieszkanki Wałbrzycha zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚ. Wmówił seniorce, że jej rachunek bankowy jest zagrożony. Musi natychmiast pobrać zgromadzone na koncie pieniądze i przekazać je do policyjnego depozytu. Kobieta uwierzyła sugestiom rozmówcy. Razem z synem wsiadła do samochodu i ruszyła do banku.
Oszust cały czas pozostawał w 77- latką w kontakcie telefonicznym, Nie pozwolił jej się rozłączyć. W pewnym momencie poprosił o oddanie słuchawki synowi. Wtedy starsza pani zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. Tłumaczyła później mundurowym, że zastanowiło ją, dlaczego policjant karze przekazać telefon synowi, który prowadzi samochód. Przecież kierowcy nie wolno rozmawiać przez komórkę. W ostatniej chwili przytomność umysłu uchroniła wałbrzyszankę przed stratą oszczędności życia.

Aby nie stać się ofiarą oszustów, przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Pamiętajmy, aby nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Tym bardziej nie zaciągajmy jakichkolwiek kredytów. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętajmy również, że policjanci prowadząc swoje działania nie proszą i to telefonicznie o pomoc w ujęciu „nieuczciwych” pracowników banku. Tym bardziej nie nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie. POLICJANCI NIGDY NIE PROSZĄ O PRZEKAZANIE IM PIENIĘDZY, KTÓRE MAMY W DOMU. 

Wałbrzyska Policja zwraca się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które dzwoniąc i przedstawiając rożne tragiczne w skutkach opowieści, tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia. 

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

- Zachować spokój i rozsądek. Pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.
- Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
- Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
- Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
- Poinformować o takiej sytuacji Policję dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu .

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 godz temu
czwartek, 23.1.2020 09:39
1
poniedziałek, 20.1.2020 09:06
piątek, 17.1.2020 00:00
piątek, 17.1.2020 08:57
wtorek, 14.1.2020 09:11
1
poniedziałek, 13.1.2020 10:05
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki