Przestępcy drogowi bez prawa jazdy wyeliminowani z ruchu

piątek, 14.1.2022 13:55 210 0

Dwóch kierujących – jednego z wydanym sądowym zakazem kierowania pojazdami, drugiego z cofniętymi uprawnieniami - zatrzymali wczoraj policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

Pierwszy z kierujących został zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy po godzinie 9:30 przy ul. Bystrzyckiej w Dziećmorowicach. 43-letni mieszkaniec powiatu lipnowskiego poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanej w zeszłym roku roku przez Starostę w Lipnie decyzji o cofnięciu wobec niego uprawnień do kierowania pojazdami. Drugi z mężczyzn wpadł w ręce kolejnych funkcjonariuszy „drogówki” około godziny 10:00 na ul. Głównej w Jugowicach. Kierujący samochodem dostawczym 22-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego miał orzeczony od zeszłego roku przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Po raz kolejny informujemy, jakie kary - po wprowadzonych zmianach w Kodeksie wykroczeń - mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów nie mając do tego wymaganych uprawnień.

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze nie wystawią już mandatu karnego, a sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny np. rower, czy pojazd zaprzęgowy, nie mając do tego uprawnienia. Podlega on wtedy karze grzywny do 1500 złotych.

Za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)