komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 25 listopada 2020

Erazma, Katarzyny

Profilaktyka w czasach pandemii - e-lekcje z policjantem

czwartek, 19.11.2020 09:47 , komentarze: 0 , odsłony: 114
kategorie artykułu:

Ogólnoświatowa pandemia uniemożliwia prowadzenie policyjnych pogadanek z dziećmi i młodzieżom w placówkach oświatowych, dlatego też asp. szt. Tomasz Łabędź – policjant prewencji kryminalnej – włączył się w działania pn. „Profilaktyka w czasach pandemii” i w jednej ze szkół średnich zorganizował szkolenie podczas, którego omówił problematykę cyberprzestępczości, hejtu w internecie oraz odpowiedzialności prawnej w tym zakresie. Wałbrzyski funkcjonariusz rozpoczął tym samym cykl tego typu spotkań i do końca tego roku kalendarzowego przeprowadzi pogadanki z młodymi wałbrzyszanami w ramach e-lekcji jeszcze kilkakrotnie.

Podczas wczorajszego e-learningowego spotkania z uczniami klasy pierwszej technikum szkoły TEB Edukacja wałbrzyski policjant omówił m.in. co zrobić, aby unikać zagrożeń występujących podczas korzystania z komputerów, tabletów, czy też telefonów komórkowych posiadających stały dostęp do internetu. Niesie to za sobą ryzyko, iż nasze dane wrażliwe zostaną wykradzione i wykorzystane przez przestępców. Dlatego też asp. szt. Tomasz Łabędź przypomniał uczniom, aby:

  • uaktualniali system komputerowy i oprogramowanie, którego używają,
  • nie otwierali maili od nieznanych im nadawców, a co najważniejsze zawartych w nim załączników,
  • pilnowali swoich haseł dostępowych i pamiętali, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione,
  • nie wpisywali w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Funkcjonariusz omówił również zagadnienie związane z hejtem w internecie. Przestrzegł młodzież, że nawet anonimowe, ale niezgodne z przepisami prawa komentarze, czy wypowiedzi umieszczone na portalach społecznościowych oraz informacyjnych, mogą nieść za sobą konsekwencje prawne dla ich autorów. Zaznaczył, że wolność słowa ma swoje granice, każde zachowanie pozostawia swój ślad, a bezkarność osób łamiących prawo jest tylko pozorna, dlatego zaapelował do uczniów o stosowanie się do ogólnie przyjętej netykiety oraz bezwzględnego przestrzegania przepisów prawa w „sieci”. Wałbrzyski policjant przekazał także podstawowe informacje związane z problematyką przemocy w rodzinie. Kiedy, gdzie i do kogo uczniowie powinni się zgłosić, kiedy potrzebna jest im pomoc.

źródło: KMP  w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

wczoraj, 21 godz temu
poniedziałek, 23.11.2020 12:26
poniedziałek, 23.11.2020 08:58
piątek, 20.11.2020 09:19
czwartek, 19.11.2020 14:18
czwartek, 19.11.2020 11:46
czwartek, 19.11.2020 11:43
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele