komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

wtorek, 19 marca 2019

Józefa, Bogdana

Potrafi zabijać. Ale wyszkolono go, by ratował życie

poniedziałek, 11.3.2019 13:46 , komentarze: 0 , odsłony: 632
kategorie artykułu:

Lektura tej książki może pomoże niektórym zrozumieć meandry nieudolnej polityki kadrowej w armii.

Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych

To nie jest opowieść o zwykłym komandosie. "WIR. Na linii ognia" to historia medyka pola walki. Pierwszego Polaka, który ukończył elitarny amerykański kurs medyków sił specjalnych pod okiem instruktorów Delta Force.

Sierżant Krzysztof Pluta "WIR" poznał najczarniejsze oblicza współczesnej wojny. Był na misjach w Macedonii, Afganistanie i Iraku. Dziesiątki razy uratował życie rannym żołnierzom i cywilom. Pamięta też tych, których ocalić nie zdołał. Najgorzej, gdy pacjentem jest dziecko. Tego się nie zapomina.

Fragment książki:

"Raz jeszcze sprawdziłem, czy ratownicy na ziemi nie pominęli żadnych urazów. Jednak głównym moim zmartwieniem był płytki, urywany oddech żołnierza. Błyskawicznie rozwijała się u niego odma prężna. Uszkodzenie klatki piersiowej na skutek wybuchu spowodowało, że powietrze i ciśnienie zaczęło się zbierać między wewnętrzną stroną klatki piersiowej a płucami. Trzeba było dać im ujście. Za pomocą specjalnego zestawu ostrożnie zrobiłem wkłucie do jamy opłucnej. Zabieg musiałem jednak powtarzać aż czterokrotnie, bo gdy tylko klatka piersiowa zaczynała pracować bardziej symetrycznie, to po chwili oddech znowu stawał się szybki, płytki i urywany. To była cholernie ciężka godzinna walka o życie".

O autorach: 
Sierżant Krzysztof Pluta "WIR" – zawodowy żołnierz, komandos Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, medyk pola walki. Pierwszy Polak, który ukończył elitarny kurs medyków sił specjalnych  (Special Operations Combat Medic) w Forcie Bragg w Stanach Zjednoczonych. Uczestnik misji w Macedonii, Iraku i Afganistanie. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Orderem Krzyża Wojskowego i Buzdyganem, wyróżnieniem czasopisma „Polska Zbrojna”. Obecnie prowadzi szkolenia z zakresu medycyny pola walki. Ma dwie córki. 
Edyta Żemła – dziennikarka Onetu, korespondentka wojenna, była redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl. Publikowała w „Newsweeku”, „Super Expressie” i „Rzeczpospolitej”. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tematyce wojskowej. Autorka książek Zdradzeni. W Nangar Khel to nie żołnierze splamili honor Polskiej Armii, lecz politycy oraz Jesteśmy na progu wojny.

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 42 min temu
dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
dzisiaj, 7 godz temu
poniedziałek, 18.3.2019 15:50
poniedziałek, 18.3.2019 15:00
poniedziałek, 18.3.2019 13:35
poniedziałek, 18.3.2019 10:50
niedziela, 17.3.2019 12:10
niedziela, 17.3.2019 08:20
sobota, 16.3.2019 14:10
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe