komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

czwartek, 28 maja 2020

Jaromira, Justa

Potrącił pieszego na przejściu dla pieszych i uciekł z miejsca zdarzenia

sobota, 28.3.2020 12:25 , komentarze: 2 , odsłony: 1048
kategorie artykułu:

Policja cyklicznie prowadzi działania profilaktyczne, informacyjne i prewencyjno-kontrolne, apelując do mieszkańców Wałbrzycha oraz regionu o zachowanie bezpieczeństwa na drogach. Tym razem do wskazówek funkcjonariuszy nie zastosował się 44-letni mieszkaniec Wałbrzycha, który we wtorek po południu potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych 40-latka, nie udzielił mu pomocy i odjechał z miejsca zdarzenia. Działania wałbrzyskich policjantów kryminalnych doprowadziły do zatrzymania sprawcy. Decyzją Sądu Rejonowego w Wałbrzychu podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres 3 najbliższych miesięcy.

Do zdarzenia doszło we wtorek około godziny 16:00 na Podzamczu. Kiedy jadący prawym pasem ul. Wieniawskiego kierujący samochodem osobowym zatrzymał się na jezdni celem udzielenia pierwszeństwa pieszemu, sprawca ominął jego pojazd, potrącił kierowanym przez siebie samochodem przechodzącego przez przejście dla pieszych mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia, nie udzielając pierwszej pomocy przedmedycznej. Poszkodowany w wypadku 40-latek trafił z poważnymi obrażeniami do szpitala.
Z informacji zebranych od świadków, policjanci jeszcze tego samego dnia ustalili dane personalne potencjalnego sprawcy i rozpoczęli jego poszukiwania. Nad ranem ukrywający się przed organami ścigania 44-latek został zatrzymany przy ul. Armii Krajowej w Wałbrzychu przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Podejrzany w trakcie czynności procesowych przyznał się do potrącenia pieszego. Policjanci w toku wykonanych czynności ustalili, że mężczyzna nie posiadał uprawnień, a wcześniej kierował samochodem pod wpływem alkoholu. Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zastosował w stosunku do 44-letniego mężczyzny trzymiesięczny areszt. Wałbrzyszanin może spędzić za kratami więzienia do 8 lat.


W związku przedstawionym wypadkiem wałbrzyscy policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy, aby wyprzedzać tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej.
Wszystkim przypominamy także, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd także na przejściu dla pieszych jest niedozwolone.

Apelujemy także do motocyklistów, którzy wiosną pojawią się na drogach, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości oraz nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. Są oni niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie w skutkach. Użytkownicy samochodów natomiast przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy powinni zachować ostrożność i za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obie strony mają oczywiście obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

Pamiętajmy także, że poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych osób.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

Do 8 lat? To chyba jakas kpina ! Jeszcze do...
niedziela, 05.04.2020 05:47 autor:
I TO BYŁO KIEDYŚ WOJEWÓDZTWO.SZOK.
sobota, 28.03.2020 20:57 autor:
wczoraj, 19 godz temu
poniedziałek, 25.5.2020 09:33
poniedziałek, 25.5.2020 09:27
czwartek, 21.5.2020 09:26
piątek, 15.5.2020 12:20
2
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKUP AUT
SKUP AUT
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz