Ponad 156 milionów dla dolnośląskich samorządów w ramach tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

piątek, 18.2.2022 16:04 237 0

Rząd Mateusza Morawieckiego przyznał kolejne pieniądze na remont i budowę nowych dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Dolnośląscy samorządowcy w ramach tegorocznej edycji uzyskają ponad 156 mln złotych dofinansowania na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, która przyczyni się do stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego oraz poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ponad 50 milionów wsparcia przeznaczonych zostanie na zadania powiatowe, ponad 100 na zadania gminne.

Podczas konferencji omówiono najważniejsze zadania realizowane w ramach RFRD. Zadania podzielone zostały na: kontynuowane zadania wieloletnie, nowe zadania jednoroczne oraz nowe zadania wieloletnie. Odpowiednio do podziału został przypisany rodzaj zadania w kontekście budowy, przebudowy lub remontu.

- Łączna wartość środków Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg  przeznaczonych na dofinansowanie dróg gminnych i powiatowych w 2022 roku wyniesie 2,73 mld zł. Są to olbrzymie środki, dzięki którym samorządy mogą rozwijać infrastrukturę drogową. Cieszy mnie fakt, że na Dolny Śląsk z tej kwoty trafi ponad 156 milionów złotych – mówił minister Michał Dworczyk. – Należy podkreślić, że RFRD to doskonały przykład polityki zrównoważonego rozwoju, którą prowadzi rząd Premiera Mateusza Morawieckiego i  rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Dofinansowanie z RFRD dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Maksymalna wartość dofinansowania pojedynczego projektu wynosi aż 80% kosztów realizacji zadania, w kwocie do 30 mln zł.  W rzeczywistości to wsparcie blisko 100 inwestycji w każdym województwie.

- Cieszę się, że po raz kolejny przekazujemy dolnośląskim samorządom środki na infrastrukturę drogową.  Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg umożliwi modernizację i przebudowę sytemu dróg nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej Polsce. Odpowiednia infrastruktura drogowa i komunikacyjna to podstawa tworzenia nowych przedsiębiorstw, przyciągania nowego biznesu i zapewniania miejsc pracy – mówił Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Dzięki wsparciu z Funduszu powstanie lub zostanie zmodernizowanych ponad 3,8 tys. km dróg, w tym ponad: 1,95 tys. km dróg powiatowych i 1,85 tys. km dróg gminnych. To blisko 2328 zadania, w tym 630 zadań powiatowych i aż 1 698 zadań gminnych.

Pełna lista zadań objętych dofinansowaniem w województwie dolnośląskim w ramach tegorocznej edycji RFRD dostępna jest na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu:

https://duw.pl/pl/dla-mediow/aktualnosci/18123,Lista-zadan-objetych-dofinansowaniem-ze-srodkow-Rzadowego-Funduszu-Rozwoju-Drog-.html

Dodaj komentarz

Komentarze (0)