Pomagaj i nie marnuj! Lodówka społeczna pojawiła się w Walimiu

piątek, 1.3.2024 10:06 208 0

Zielono-czerwona lodówka społeczna działająca przy ul. Kościelnej we Wrocławiu już od ponad dwóch miesięcy służy potrzebującym. Charakterystyczny punkt nie jest jedynym, który pojawił się w ostatnim czasie na Dolnym Śląsku. Na terenie województwa uruchomione zostały jeszcze 3 identyczne jadłodzielnie, po jednej w Długołęce, Nowogrodźcu i Walimiu. 

W okresie przedświątecznym we Wrocławiu uruchomiona została pierwsza lodówka społeczna, będąca efektem kampanii „Piecz, Przerabiaj, Podziel się” i towarzyszącej jej akcji „Gdzie dobro króluje, nic się nie marnuje”. Autorem obu inicjatyw jest marka Cukier Królewski, a realizacja projektu z jadłodzielniami była możliwa dzięki współpracy z Fundacją WeźPomóż. Łącznie udało się postawić 5 lodówek społecznych. O finalnej liczbie punktów pomocowych zadecydowała liczna obecność internautów podczas świątecznej transmisji poświęconej tematyce kulinarnej w social mediach marki Cukier Królewski. Pozostałe dolnośląskie jadłodzielnie, działające w myśl idei foodsharingu, zostały zlokalizowane w Długołęce przy ul. Robotniczej 12, Nowogrodźcu przy ul. Asnyka 53 oraz Walimiu przy ul. Długiej 8. Nowo powstałe punkty ułatwiają dzielenie się nadwyżkami jedzenia z gospodarstw domowych, a więc pozwalają nie marnować, ale też stanowią realne wsparcie dla osób w kryzysie. Piąta lodówka, powstała w ramach kampanii, działa w miejscowości Zdzieszowice, znajdującej się w sąsiednim województwie opolskim. 

Osoby, które zdecydują się podzielić jedzeniem, powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach. Potrawy czy produkty spożywcze muszą nadawać się do spożycia i być odpowiednio zabezpieczone. Nie należy przynosić artykułów sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów (świeże mięso, jajka) oraz takich, które nie nadają się do przechowywania w urządzeniach chłodniczych (makarony, kasze, mąki).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)