Policjant uratował dziecko, które dostało ataku epilepsji

piątek, 22.12.2023 15:53 888 2

Policjant w każdych okolicznościach musi być gotowy do skutecznego niesienia pomocy. Funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, słysząc wołającą o pomoc kobietę z dzieckiem na rękach, natychmiast pobiegł w jej kierunku. Jego opanowanie oraz wiedza w zakresie pierwszej pomocy medycznej najprawdopodobniej uratowała życie dziecka.

W sytuacji zagrożenia liczy się natychmiastowa reakcja, opanowanie i fachowa pomoc, dlatego policjanci już na etapie kursu podstawowego, a potem w trakcie kolejnych lat służby uczestniczą w doskonaleniu zawodowym z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. O tym jak przydatna jest to wiedza i umiejętności z tego zakresu potwierdza sytuacja, której stawił czoło sierżant Rafał Bolek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Do zdarzenia doszło w środę, 20 grudnia przed godziną 14.00 na ul. Piłsudskiego w Wałbrzychu. Sierżant Rafał Bolek z wałbrzyskiej komendy zmierzając na służbę usłyszał wołanie o pomoc. Zauważył kobietę, która trzymała małe dziecko na rękach i biegła do pobliskiej apteki. Funkcjonariusz nie zawahał się ani sekundy. Wbiegł do placówki, gdzie zrozpaczona kobieta prosiła o pomoc. Okazało się, że 4-latek dostał ataku epilepsji. Chłopiec był siny i przestał oddychać. Policjant podjął natychmiastową akcję ratowania życia malucha. Zachowując zimną krew, zaczął udzielać dziecku pierwszej pomocy.

Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Policjant nieprzerwanie prowadził reanimację dziecka. Dzięki temu chłopiec zaczął oddychać. Chwilę później był już na rękach swojej mamy i razem zostali przewiezieni karetką do szpitala, gdzie otrzymał fachową pomoc, a jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Jego opanowanie oraz wiedza w zakresie pierwszej pomocy medycznej najprawdopodobniej uratowała życie dziecka. Dzięki dotychczasowym szkoleniom funkcjonariusz doskonale wiedział w jaki sposób udzielić pomocy małemu chłopcu.

Sierżant Rafał Bolek sam skromnie uważa, że „nic wielkiego nie zrobił, to było działanie bezwarunkowe i odruchowe", dając tym samym dowód swojej bezinteresowności i wypełnianiu roty przysięgi policyjnej, której częścią jest ratowanie życia i zdrowia innego człowieka.

KMP w Wałbrzychu

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Xyz sobota, 23.12.2023 14:00
Brawo dla Pana
viola piątek, 22.12.2023 20:20
dziękujemy za taki cudowny uczynek ...na swięta