Policjanci odzyskali skradziony samochód, a przy okazji zabezpieczyli narkotyki

wtorek, 27.7.2021 11:22 1122 0

Policjanci kryminalni wałbrzyskiej komendy po przeprowadzonych działaniach operacyjnych odzyskali skradziony w tym miesiącu z terenu Wałbrzycha samochód dostawczy i w Świebodzicach zatrzymali dwóch sprawców przestępstwa. W mieszkaniu jednego z podejrzanych mundurowi odnaleźli spore ilości narkotyków w postaci amfetaminy. Obaj mężczyźni odpowiedzą przed sądem również za inne przestępstwa. Decyzją sądu jeden ze złodziei trafił już do aresztu.

Realizując informacje własne funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu ustalili, gdzie stoi utracony wcześniej w wyniku przestępstwa pojazd i kto jest odpowiedzialny za jego kradzież z terenu jednej z posesji przy ul. Proletariackiej w Wałbrzychu. Samochód o wartości około 20 tysięcy złotych został przez funkcjonariuszy odnaleziony w rzadko uczęszczanym miejscu na terenie Świebodzic.

W tej miejscowości także w zeszłym tygodniu zatrzymani zostali dwaj sprawcy. Obaj, poza kradzieżą pojazdu, odpowiedzą za kradzież z włamaniem do jednego z przedsiębiorstw, skąd zniknęła ukośnica o wartości 1500 złotych. 27-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego dodatkowo za serię kradzieży katalizatorów z samochodów zaparkowanych na terenie różnych miejscowości Dolnego Śląska, a jego 42-letni kolega za posiadanie sporej ilości narkotyków. W mieszkaniu mężczyzny mundurowi znaleźli środki psychotropowe w postaci amfetaminy, z których można było wykonać blisko tysiąc porcji handlowych tych narkotyków.

Młodszy z podejrzanych objęty został dozorem policyjnym, starszy natomiast decyzją Sądu Rejonowego w Wałbrzychu tymczasowo aresztowany na okres 2 najbliższych miesięcy. Obu mężczyznom za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

W związku z kradzieżą samochodu przypominamy, że najbezpieczniej jest trzymać go, czy też inny pojazd w garażu lub na parkingu strzeżonym. Oczywiście samochód powinien być zamknięty na klucz oraz posiadać dodatkowe zabezpieczenia. I to jednak może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o kilka spraw:

 • nie zostawiajmy wartościowych rzeczy w samochodzie, szczególnie w widocznym miejscu,
 • za każdym razem, kiedy wychodzimy z pojazdu, nawet na chwilę, ryglujmy zamek w drzwiach,
 • w sobie tylko znanym miejscu, oznaczmy przy pomocy specjalistycznej firmy swój samochód,
 • nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie,
 • zainstalujmy alarm i włączajmy go zawsze, nawet jeżeli opuszczamy samochód tylko na chwilę,
 • zwracajmy uwagę na to, kto pojawia się obok zaparkowanych samochodów,
 • kupujmy specjalne śruby i klucze do kół, aby je zabezpieczyć przed kradzieżą,
 • zawsze zamykajmy korek wlewu paliwa na kluczyk,
 • nie zostawiajmy dokumentów pojazdu w jego wnętrzu,
 • jeżeli nie posiadamy garażu, ani nie pozostawiamy samochodu na parkingu strzeżonym, parkujmy zawsze w miejscu doświetlonym i widocznym dla innych ludzi,
 • oznakujmy w sposób sobie znany ważne ruchome elementy pojazdu (akumulator, opony, reflektory, felgi), w przypadku kradzieży łatwiej będzie je rozpoznać,
 • uważajmy z kim podróżujemy, gdyż zabieranie przypadkowych osób na tak zwanego "stopa" może być podstępem stosowanym przez złodziei samochodów.

Pamiętajmy, aby w przypadku uzyskania informacji o kradzieży swojego samochodu lub tez innej osoby niezwłocznie poinformować dyżurnego CPR pod numerem 112, który przekaże informację Policji. Szybka reakcja społeczeństwa, to szybka interwencja Policji, a tym samym duża szansa na odzyskanie skradzionego mienia.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)