Policja apeluje!

poniedziałek, 18.8.2014 09:34 633 0

Wałbrzyska Policja zwraca się z apelem o zachowanie ostrożności podczas wędrówek po lasach. Okres letni nastraja do spacerów po lesie. Pojawiają się w nim także liczni grzybiarze, szukający dorodnych grzybów. Pora letnia szczególnie skłania nas do wyjścia do lasu. Należy jednak pamiętać, że zawsze przebywając w nim powinniśmy zachować ostrożność i przestrzegać kilku kardynalnych zasad.

Wybierając się na dłuższy spacer po górskich lasach należy zawsze pamiętać o odpowiednim ubiorze. Kaprysy pogody sprawiają, że nigdy nie wiadomo, co nas może spotkać. Ubieramy zatem odpowiednie obuwie, najlepiej terenowe, długie spodnie, zabieramy zawsze płaszcz przeciwdeszczowy, kurtkę lub pelerynę i nakrycie głowy. Las to nie centrum miasta. Gdy zacznie padać deszcz nie schronimy się w pierwszym lepszym sklepie, ani nie wsiądziemy do samochodu. Dlatego tak ważne są ciepłe i nieprzemakalne ubrania. Ponadto może przydać się prosta, kieszonkowa apteczka, zawierająca choćby plastry, wodę utlenioną i środki przeciw ukąszeniom owadów. Powinniśmy mieć zawsze ze sobą coś do jedzenia i picia, scyzoryk i zapałki, latarkę. Nieoceniony może okazać się telefon komórkowy, dzięki któremu w razie jakiegokolwiek kłopotu, możemy poprosić o pomoc. W przypadku bardzo wysokich temperatur warto w danym dniu zrezygnować z wycieczki po lesie. Głównie dotyczy to osób starszych.

Spacerując po lesie trzeba uważać na mokre liście, pnie i kamienie, na których łatwo się pośliznąć. W gęstwinie należy iść ostrożnie, odgarniając gałęzie zagradzające nam drogę. Wędrując w towarzystwie pamiętajmy, by tych gałęzi od razu nie puszczać, ponieważ mogą uderzyć osobę idącą za nami.

Niebezpieczne podczas wędrówek po lesie są burze i porywisty wiatr. Zdarzają się porażenia piorunem, a wichury łamią konary, a nawet i powalają całe drzewa. Gdy zbliża się załamanie pogody najlepiej jest zatem opuścić las.

Groźne dla człowieka mogą być też powierzchnie lasu uszkodzonego przez wiatr. W takich miejscach wytwarzają się ogromne naprężenia w drewnie powyginanych, pokrzyżowanych i przygniecionych drzew. Dlatego każdy kontakt z takim drzewem może nieść zagrożenie. Przydaje się wówczas doświadczenie i znajomość terenu. Wchodząc do lasu, musimy też być gotowi, że w każdym momencie możemy spotkać dzikie zwierzę. Gdy tak się zdarzy, nie powinniśmy się do zwierząt zbliżać i płoszyć ich. Zagrożenie, zwłaszcza dla alergików, stanowią żmije oraz niebezpieczne owady. Stąd też podstawą bezpieczeństwa jest odpowiedni ubiór i stosowanie środków przeciw ukąszeniom.

Od wiosny do listopada istnieje ryzyko kontaktu z kleszczem. Niesie to za sobą niebezpieczeństwo zarażenia boreliozą i zapaleniem opon mózgowych Przed wyjściem do lasu wskazane jest więc skrapianie ubrania specjalnym środkiem odstraszającym kleszcze, noszenie długich spodni zakrywających buty i koszul z długim rękawem. Im szczelniej będziemy ubrani, tym powierzchnia ciała, gdzie mógłby się wgryźć kleszcz, będzie mniejsza.

Leśnicy apelują, by największą ostrożność podczas leśnych wędrówek zachować, gdy w lesie prowadzone są prace, a w szczególności ścinka i zrywka drzew. Oczywiście, zawsze wtedy na głównych ścieżkach i szlakach umieszczane są tablice ostrzegawcze. Osoby wchodzące do lasu najczęściej jednak te tablice ignorują, nie zdając sobie sprawy, na jakie narażają się niebezpieczeństwo. W poszukiwaniu np. dorodnych grzybów, wchodzą na teren ścinki, gdzie w każdej chwili mogą zostać uderzeni spadającą gałęzią, nie mówiąc już o niebezpieczeństwie przygniecenia przez powalane drzewo. Podobnie jest w przypadku transportu, zrywki ściętych drzew. Nie wolno zbliżać się do ciągniętej kłody drewna, ponieważ może ona ześlizgnąć się ze szlaku zrywkowego lub odskoczyć w bok.

Powinniśmy także przestrzegać wszelkich zakazów wejścia do lasu. Jeśli zostały takie umieszczone, to oznacza, że wejście może stanowić zagrożenie dla człowieka lub cennych elementów przyrody. Część lasów objęta jest stałym zakazem wstępu. Są to uprawy leśne do czterech metrów wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska drzew i potoków, a także obszary zagrożenia erozją, gdzie każde stąpnięcie powoduje osuwanie się ziemi. Takie miejsca są oznakowane, jednak ludzie niejednokrotnie zdają się tablic w ogóle nie dostrzegać. Ponadto nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wejścia do lasów. Związane to jest najczęściej z wystąpieniem wysokiego zagrożenia pożarem lub prowadzeniem oprysków chemicznych przeciwko masowo występującym szkodnikom drzew.

Las jest przyjazny człowiekowi. Rządzi się jednak pewnymi prawami, których powinniśmy przestrzegać. Jesteśmy przecież w lesie gośćmi, nie żyjemy tam na co dzień, zatem musimy pamiętać, by nie narażać się niepotrzebnie na niebezpieczeństwo, a tym bardziej by nie stwarzać sytuacji, w których czyjeś życie zostanie zagrożone.

Należy więc pamiętać o zasadach bezpieczeństwa przy poruszaniu się po leśnych ścieżkach i nie ignorować zakazów wejścia na dany teren.

W przypadku zagubienia się w lesie należy skorzystać z telefonu komórkowego i zadzwonić na numer alarmowy 997 informując policję o zaistniałym fakcie.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji
w Wałbrzychu
st. asp. Joanna Żygłowicz

Dodaj komentarz

Komentarze (0)