Podsumowanie działań „Pieszy kontra pojazd” na wałbrzyskich drogach

wtorek, 10.3.2020 15:44 575 0

Wałbrzyscy policjanci każdego dnia przyglądają się tematowi bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym zagadnieniem wczoraj w Wałbrzychu oraz całym powiecie wałbrzyskim odbyły się kolejne działania „Pieszy kontra pojazd”, podczas których funkcjonariusze objęli szczególnym nadzorem rejony przejść dla pieszych.

W trakcie akcji 9 marca funkcjonariusze ujawnili 27 wykroczeń popełnionych przez kierujących, jednak żadne z nich nie dotyczyło nieprawidłowego zachowania się kierujących w stosunku do pieszych. Funkcjonariusze nadzorowali także prawidłowość poruszania się pieszych po drogach. W tym zakresie mundurowi ujawnili także 11 wykroczeń, z czego aż 8 dotyczyło przechodzenia w miejscach niedozwolonych.

Przypominamy. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne  pierwszeństwa pieszemu na drodze są głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem pieszych. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje szybsza reakcję na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, jest niedozwolone.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)