Pierwsza miłość, niepokoje dojrzewania i ostatnie takie lato

środa, 28.7.2021 09:32 626 0

Po „Kalendarzu i klepsydrze” pora na kolejne wznowienie powieści Tadeusza Konwickiego.

„Kronika wypadków miłosnych”, książka zekranizowana przez Andrzeja Wajdę, to opowieść o uczuciu, które wstrząsnęło światem Witka i Aliny. To jednocześnie romantyczna podróż na Litwę w przeddzień II wojny światowej, podróż do świata, który istnieje już tylko na kartach tej jednej z najsłynniejszych polskich powieści XX wieku.

Wydanie uzupełnia mało znane, wstrząsające opowiadanie pt. „Kilka dni wojny”, które Konwicki miał napisać zainspirowany losem Jana Brzechwy.

 

Anna Dziewit-Meller tak pisze o „Kronice”:

„Motyw młodzieńczej miłości rzuconej na tło owego roku, w którym zmiecione zostało wszystko, co zdawało się ustalone na zawsze, przeżycia paniczyka, dla którego tak ważne zdaje się widmo społecznego awansu, Litwa, która już za moment odłączona zostanie od Korony, a nade wszystko ironiczno-nostalgiczno-zgryźliwe pióro Konwickiego czynią Kronikę wypadków miłosnych jedną z moich ulubionych książek o klęsce, jaką jest życie w całej swej rozciągłości”.
(Anna Dziewit-Meller, Justyna Sobolewska „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz”)

Okładki serii przygotowało Studio Wicha-Frycz.

Tadeusz Konwicki – pisarz, scenarzysta i reżyser. Autor między innymi Kalendarza i klepsydry i Małej Apokalipsy. Kronika wypadków miłosnych zekranizowana została przez Andrzeja Wajdę.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)