Pięciu nietrzeźwych kierujących zatrzymanych. Rekordzista prowadził auto z prawie 2 promilami alkoholu w organizmie

wtorek, 2.5.2023 15:11 593 0

Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Pijany rowerzysta największe zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego. W ostatnich dniach boguszowscy i głuszyccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej czterech rowerzystów i kierującego pojazdem osobowym, którzy byli pod wpływem alkoholu.

Mówiąc „nietrzeźwy kierowca” zazwyczaj mamy na myśli nietrzeźwego kierującego „za kierownicą samochodu”, tymczasem okazuje się, że sporą grupę nietrzeźwych stanowią kierujący pojazdami innymi niż mechaniczne m.in. rowerami.

Niestety mimo ciągłych apeli nie brakuje nieodpowiedzialnych kierujących, którzy po spożyciu alkoholu ruszają w drogę samochodem czy rowerem. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni boguszowscy i głuszyccy policjanci zatrzymali łącznie czterech rowerzystów, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu i jednego kierującego samochodem osobowym w stanie nietrzeźwości.

W miniony piątek - kilka minut po godz. 14:00 - funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Boguszowie- Gorcach partolując miejscowość Grzędy zauważyli jadącego rowerzystę. Postanowili sprawdzić jego stan trzeźwości. Okazało się, że mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego był nietrzeźwy. 34-latek wydmuchał ponad 0,67 promila alkoholu. Ostatecznie otrzymał mandat karny w kwocie 2,5 tysiąca złotych i do domu wrócił pieszo.

Następnego dnia, tym razem w godzinach nocnych, kilka minut po godzinie 2:00, w Borównie policjanci z Boguszowa-Gorc zatrzymali do kontroli drogowej 65 - letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego. Mężczyzna prowadził samochód osobowy mając w swoim organizmie prawie 2 promile alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali kierującemu uprawnienia do kierowania pojazdami. Za popełniony czyn sprawca przestępstwa drogowego odpowie teraz przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2, wieloletni zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

W poniedziałkowy poranek na ul. Żeromskiego w Boguszowie - Gorcach – około godziny 8:30 – funkcjonariusze z tamtejszego komisariatu skontrolowali stan trzeźwości mężczyzny kierującego rowerem. 23-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Miał 0,48 promila alkoholu w organizmie. Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem karnym w kwocie tysiąca złotych i do domu musiał wrócić na własnych nogach.

Kilka godzin później, tym razem funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Głuszycy na ul. Zakopiańskiej  w Jedlinie-Zdrój zatrzymali kierującego rowerem 52-latka. Podczas kontroli od mieszkańca powiatu wałbrzyskiego była wyczuwalna woń alkoholu. Po przeprowadzeniu badania alkomatem okazało się, że mężczyzna wsiadał na rower mając prawie promil alkoholu w organizmie. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Poza dotkliwą karą finansową sąd na podstawie Kodeksu karnego może orzec długotrwały zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych, a nawet zastosować karę pozbawienia wolności.

To nie był jednak koniec działań związanych ze zwalczeniem pijanych uczestników ruchu drogowego z ulic. Kilka godzin później inny patrol z Komisariatu Policji w Boguszowie – Gorcach na ul. Dworcowej w tej miejscowości, po godzinie 20:00 zatrzymał 33-latka, który kierował rowerem mając 0,29 promila alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialany mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego również został ukarany mandatem karnym w kwocie tysiąca złotych i do domu wrócił pieszo.

Warto przypomnieć, że od stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator, według którego za jazdę między innymi rowerem, bądź hulajnogą w stanie nietrzeźwości policjant nałoży mandat w wysokości 2 500 złotych. Nieco niższa kara finansowa, 1000 złotych czeka amatorów jazdy na dwóch kółkach, których stan będzie określony jako „wskazujący na spożycie alkoholu”, czyli do wartości 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści, a także użytkownicy hulajnóg w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

Policjanci kolejny raz mówimy stanowcze NIE takiemu zachowaniu na drogach.

KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)