Pedały w samochodzie i ich działanie

czwartek, 4.3.2021 19:03 553

Wszystkie dzisiejsze samochody posiadają pedały. W przypadku aut osobowych z ręczną skrzynią biegów są one wyposażone w trzy pedały, które przeznaczone są do sterowania przez kierowcę pojazdem. Poznaj jakie jest ich ułożenie i za co odpowiadają poszczególne z nich.

Do sterowania samochodem z ręczną skrzynią biegów wykorzystywane są trzy pedały. Układ pedałów w samochodzie jest taki sam w każdym aucie. Od lewej strony są to kolejno: sprzęgło, hamulec i gaz. Każdy z nich pełni zupełnie inne funkcje.

Sprzęgło

Pedał sprzęgła umiejscowiony jest po lewej stronie i obsługiwany jest lewą nogą. Jak sama nazwa wskazuje obsługuje on sprzęgło - mechanizm pozwalający na rozłączenie układu napędowego z silnikiem. Wykorzystuje się je podczas zmiany biegów, gdy trzeba na krótką chwilę zatrzymać przeniesienie napędu w czasie zmiany trybów na skrzyni. Pedał sprzęgła nie występuje w samochodach ze skrzynią automatyczną, ani w pojazdach elektrycznych.

Hamulec

Pedał hamulca jest następnym w kolejności od lewej strony i umiejscowiony jest pośrodku pomiędzy pedałami sprzęgła i gazu. Steruje on pracą układu hamulcowego, gdzie jego naciśnięcie powoduje zaciskanie hamulców połączonych z kołami. Podczas normalnej jazdy operuje się nim prawą nogą na zmianę z pedałem gazu. W wypadku jazdy wyścigowej można spotkać się z techniką hamowania lewą nogą.

Gaz

Pedał gazu położony jest po prawej stronie i obsługiwany jest wyłącznie prawą nogą. W silnikach spalinowych kontroluje on stopień otwarcia przepustnicy, co decyduje o ilości dostarczanego do silnika powietrza. Zwiększenie otwarcia przepustnicy objawia się zwiększeniem prędkości obrotowej silnika, co w rezultacie powoduje przyspieszanie samego samochodu.

Zdarza się także nazywanie czwartym pedałem miejsca przeznaczonego do oparcia stopy całkowicie po lewej stronie obok sprzęgła. Spotyka się w odniesieniu do tego elementu określenie pedała neutralnego.

Przeczytaj też, jakie są rodzaje świateł w samochodzie: https://motoklub.pl/rodzaje-swiatel-w-samochodzie

Układ pedałów w samochodzie ze skrzynią automatyczną

W pojazdach z automatyczną skrzynią biegów kierowca nie obsługuje sprzęgła, gdyż zmiana biegów odbywa się zgodnie z nazwą automatycznie. W związku z tym posiadają one tylko dwa pedały - hamulec i gaz, bez pedału sprzęgła. Analogicznie jak w przypadku skrzyń ręcznych pedał hamulca znajduje się po lewej stronie, a pedał gazu po prawej.

Pedały w samochodzie elektrycznym

Pojazdy z silnikami elektrycznymi także nie posiadają skrzyni biegów obsługiwanej przez kierowcę. W związku z tym posiadają wyłącznie dwa pedały przeznaczone do przyspieszania i do hamowania. Ze względu na technologię pedał gazu nie obsługuje przepustnicy, wpływa natomiast bezpośrednio na sterowanie prędkością obrotową silników elektrycznych. W nowoczesnych pojazdach elektrycznych umożliwia się także sterowanie przy pomocy jednego pedała, gdzie pedał gazu odpowiada zarówno za przyspieszanie jak i zwalnianie pojazdu.

Zobacz, co grozi za jazdę bez prawa jazdy: https://motoklub.pl/co-grozi-za-jazde-bez-prawa-jazdy

Różnice w działaniu pedałów

Charakterystyka działania pedałów w samochodzie różni się w zależności od modelu pojazdu ze względu na użyte technologie, a nawet między egzemplarzami tego samego modelu ze względu na chociażby zużycia mechaniczne poszczególnych elementów. Coraz częściej stosuje się np. w nowszych samochodach elektroniczne sterowanie przepustnicą, podobnie jak w przypadku układu kierowniczego. Reakcja samochodu na naciskanie pedału gazu będzie różna w zależności od mocy silnika, gdzie naturalnie auta z mocniejszymi silnikami przyspieszają lepiej przy mniejszym nacisku na pedał. Obserwując działanie pedału hamulca można wykryć ewentualne awarie związane z np. niskim poziomem płynu w układzie hamulcowym.

Pedały w samochodzie pozostają w takim samym układzie i odpowiadają za sterowanie tymi samymi układami. Zapoznanie z ich działaniem jest podstawową lekcją podczas nauki jazdy samochodem. Pomimo to charakterystyka działania pedałów między różnymi modelami samochodów jest różna i przy przesiadce do innego auta konieczna jest chwila do oswojenia się z ich działaniem. Sprawna obsługa pedałów wpływa na płynne prowadzenie samochodu i ważna jest ze względu na bezpieczeństwo na drodze, oraz eksploatacje pojazdu.

Więcej o pedałach w samochodzie przeczytasz tu: https://motoklub.pl/pedaly-w-samochodzie