Oszustwo metodą „na wnuczka”. Wałbrzyszanka straciła ponad 80 tys. złotych

środa, 11.5.2022 11:44 197 0

Pomimo tego, że świadomość społeczeństwa na temat oszustw i innych przestępstw na szkodę seniorów jest już duża, w dalszym ciągu pojawiają się sytuacje, kiedy osoby starsze przekazują nieznajomym oszczędności swojego życia. Schemat oszustw jest różny. Najczyściejszej jednak przestępcy dzwonią do seniorów, przedstawiają się jak członkowie rodziny: wnuczka, córka, syn lub wnuk. Zapłakani proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, ponieważ grozi im więzienie za spowodowanie wypadku drogowego. Finalnie seniorzy przekazują oszczędności życia nieznanym osobom, myśląc, że pomagają rodzinie.

Do podobnej sytuacji doszło wczoraj na terenie Wałbrzycha. W godzinach dopołudniowych do 92-latki zadzwoniła kobieta informując, że jej wnuk spowodował wypadek i żeby mógł uniknąć odpowiedzialności, potrzebne są pieniądze w kwocie 180 tys. złotych. Seniorka nie miała tak dużej kwoty, jednak za kilka minut pod drzwiami jej mieszkania pojawił się mężczyzna, któremu przekazała ponad 80 tys. złotych.

Wałbrzyscy policjanci apelują!

  • W naszym codziennym życiu stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi.
  • Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie.
  • Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności pod namową telefonicznego rozmówcy.
  • Nie działajmy w pośpiechu, nie podejmujmy od razu pieniędzy z banku-odłóżmy termin wypłaty lub udzielenia pożyczki najlepiej o kilka dni.

Zwracamy się z apelem do osób młodych! Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy również uwagę na to zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)