Oszuści wciąż udają policjantów

piątek, 5.1.2018 17:43 501 0

Wałbrzyscy funkcjonariusze po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy telefonicznie podają się za policjantów. Przestępcy we wtorek jedenaście razy zadzwonili do mieszkańców naszego miasta i informowali, że ich pieniądze na kontach w banku są zagrożone. Czujni obywatele szybko o próbach wyłudzenia pieniędzy powiadomili Policję.

Wczoraj jedenaścioro wałbrzyszan odebrało telefony od mężczyzny, który udawał policjanta wałbrzyskiej komendy. Fikcyjny „funkcjonariusz” podawał fałszywy numer legitymacji służbowej i informował rozmówców o tym, że ich pieniądze na bankowych kontach są zagrożone. Czujni obywatele na szczęście nie dali się wciągnąć w dalsza dyskusję i niezwłocznie powiadomili o procederze dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.
 

Przypominamy!
Zazwyczaj przestępcy dzwonią do osób starszych i przy każdej możliwej okazji zmieniają metody działania. Osoba odbierająca telefon myśli, że ma do czynienia z policjantem albo członkiem rodziny, którego dawno nie widziała.

Podczas próby wyłudzenia pieniędzy np. na policjanta sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne jaki budzi nasz zawód.  Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu bezpośredniego z poszkodowanym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują  osoby starsze o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki. Kilkakrotnie dzwonią pod różnymi nazwiskami, w taki sposób, aby wciągnąć ofiarę w swoją grę. Ostatecznie proszą o przekazanie pieniędzy w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Informują poszkodowanego, że kiedy prawdziwego oszusta uda się złapać, pieniądze zostaną mu oddane. Tak jednak się nie dzieje. Oszuści znikają z pieniędzmi, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności.

Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują oczywiście o ostrożność, gdyż sprawcy podają się nawet za członków bliskiej rodziny. Bardzo często zmieniają głos, udając osobę mocno chorą, po to aby wzbudzić w osobie, którą chcą okraść poczucie winy, ewentualnie współczucie. Często zdarza się, że proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy na leczenie, ale niekiedy próbują wyłudzić  dużo mniejsze kwoty. Informują wtedy, że środki finansowe chcą przeznaczyć np. na remont samochodu, który akurat się zepsuł, na operację, czy też na wakacje.

Pamiętajmy!

  • Nie wypłacajmy gotówki,  jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści,
  • Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności,
  • W przypadku podejrzanych telefonów nie zostawajmy z tym problemem sami. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy swoich bliskich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy
  • Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne jest, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy policji 997.
Dodaj komentarz

Komentarze (0)