Oszuści podawali się za policjantów. Dwie kobiety uwierzyły i straciły łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

wtorek, 6.9.2022 11:56 149 0

Dwie mieszkanki powiatu wałbrzyskiego w minionym tygodniu padły ofiarą oszustów. Ci zadzwonili do pokrzywdzonych i podawali się za funkcjonariuszy Policji. Kobiety niestety przekazały im swoje oszczędności. Były przekonane, że w ten sposób pomagają najbliższym, którzy rzekomo spowodowali wypadek i potrzebują pilnie pieniędzy, aby uniknąć aresztowania. Seniorki w efekcie straciły łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Metod działania oszustów jest wiele, cel tylko jeden – skłonić do przekazania pieniędzy. Niestety przekonały się o tym dwie mieszkanki powiatu wałbrzyskiego. 91-letnia kobieta straciła w ten sposób 15 tys. złotych, druga z nich - 79-latka - przekazała oszustom 20 tys. złotych. W obu przypadkach sposób działania sprawców był identyczny.

Na numer stacjonarny zadzwonił oszust i podając się za za policjanta, przedstawił nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, w którym sprawcą miała być najbliższa osoba pokrzywdzonych. Następnie poinformował rozmówczynie o tym, że musi zostać wpłacona kaucja, bo inaczej bliska im osoba trafi do więzienia. Niestety rozmówca był na tyle przekonujący, że kobiety uwierzyły w jego opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie pod drzwiami pokrzywdzonych zjawił się mężczyzna podający się za policjanta, któremu seniorki przekazały swoje oszczędności w przekonaniu, że pomagają członkowi rodziny. Po kilku godzinach, po rozmowach z najbliższymi, kobiety zorientowały się, że padły ofiarą oszustwa.

Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego. Dlatego należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się  za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.

Zapamiętaj!

  • Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
  • Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
  • Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.
  • W sytuacji, kiedy masz podejrzenia, zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)