Opryski na pszenicę ozimą – krok po kroku

wtorek, 15.11.2022 15:11 146

Aby uzyskać wysoki plon pszenicy ozimej, trzeba chronić uprawę przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Nie można czekać, aż na zbożu pojawią się niepokojące objawy rozwoju patogenów czy przyrost roślin będzie zbyt niski. Lepiej jest stosować działania profilaktyczne. Oznacza to regularne wykonywanie oprysków. Dowiedz się, jak powinien wyglądać ten zabieg krok po kroku, aby zminimalizować szkody.

  1. Pierwszy oprysk przeprowadź jesienią.

    Wykonywanie oprysków na pszenicę ozimą jesienią pozwala zwalczyć chwasty jeszcze w fazie siewki. Takie rośliny nie mają jeszcze dobrze rozbudowanego systemu korzeniowego, więc łatwiej jest je usunąć. Do tego mają niewielkie rozmiary, więc nie trzeba zużywać dużo środków.

  2. Poczekaj, aż chwasty będą fazie 2-4 liści.

    Gdy rośliny są w fazie wzrostu 2-4 liści, są one najbardziej wrażliwe na działanie środków chwastobójczych. Młode części chwastów doskonale chłoną preparaty i dostarczają je do korzeni. Zatem wykonywanie zabiegu w tym okresie ma największe szanse na powodzenie.

    Więcej informacji na temat oprysków na pszenicę ozimą można znaleźć np. na stronie https://www.syngenta.pl/blog/zboza/pszenica-ozima/prawidlowy-oprysk-jak-powinien-wygladac/.

  3. Wybierz bezwietrzny i bezdeszczowy dzień.

    Aby oprysk był skuteczny, trzeba równomiernie rozpylić środek i pokryć cały areał. Nie będzie to możliwe, jeśli będzie wietrzny dzień. Istnieje wtedy ryzyko przeniesienia preparatu na sąsiedzkie uprawy. Należy również unikać deszczu. Woda spłucze środek z liści chwastów i zabieg trzeba będzie powtórzyć.

  4. Poczekaj, aż pszczoły i inne zapylacze skończą oblot.

    Owady są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania środowiska. Jednak narażenie ich na kontakt ze środkami prowadzi do ich śmierci. Aby tego uniknąć, poczekaj, aż skończą oblot.

  5. Stosuj środki z różnymi składnikami aktywnymi

    Chwasty, jak i patogeny mają zdolność do uodporniania się na składniki aktywne stosowane w opryskach, jeśli te są używane zbyt często. Nie pozwól na to. Regularnie zmieniaj preparaty, aby rośliny nie zdążyły wytworzyć mechanizmów obronnych.

    Przed samym wykonaniem oprysku pszenicy ozimej nie zapomnij o ubraniu ochronnym. Dzięki temu środek nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie.

    Prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwoli uniknąć strat w plonach. Warto o tym pamiętać!