„Ogródki ze smakiem” – startuje III edycja konkursu, w którym można wygrać ogródek warzywny dla swojego przedszkola!

piątek, 22.3.2024 11:30 199 0

Ruszyła III edycja ogólnopolskiej akcji „Ogródki ze smakiem”, w ramach której przedszkola w całej Polsce mogą wygrać ogródki warzywne. Inicjatorem projektu i fundatorem nagród jest szwedzka marka Electrolux. Celem akcji, która z roku na rok rośnie w siłę i zakorzenia się coraz mocniej w przedszkolnym kalendarzu, jest uczenie dzieci o ekologii i mądrym korzystaniu z zasobów planety. W tym roku organizatorzy chcą też pokazać, że ogródek warzywny to doskonała forma edukacji żywieniowej i w ten sposób zachęcać dzieci do zdrowej diety oraz jedzenia większej ilości warzyw i owoców.

Dane międzynarodowego badania WHO European Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI), w którym uczestniczy także Polska, wykazują, że spożycie warzyw i owoców przez dzieci i młodzież w Polsce jest cały czas niezadowalające. Co niepokojące, częstotliwość spożywania owoców każdego dnia maleje wraz z wiekiem obu płci. 

Jak to rozwiązać? Dwie edycje konkursu „Ogródki ze smakiem” pokazały, że dzieci chętnie sięgają po warzywa i owoce, które osobiście pielęgnują. Dlatego organizatorzy akcji uważają, że ogródki warzywne to wyjątkowa forma edukacji i inspiracji zrównoważonych nawyków żywieniowych i kulinarnych wśród dzieci.

- Prowadzenie ogródka przedszkolnego to ciekawa forma edukacji żywieniowej, włączająca całą społeczność przedszkolną (dzieci, nauczycieli, rodziców) we wspólne działania na rzecz zdrowia. Obserwowanie wzrostu roślin, wykonywanie prac ogrodniczych, a następnie wykorzystanie wyhodowanych warzyw do przygotowania posiłku są z jednej strony prostą, a z drugiej bardzo efektywną formą edukacji. Prowadzenie ogródka przedszkolnego ma także wpływ na postawę rodziców. Współpraca z rodzicami jest konieczna do osiągnięcia celu, jakim jest wspólne działanie na rzecz prawidłowego żywienia. Kierując się zasadą „jeden obraz za 1000 słów” ogródki przedszkolne stanowią efektywną formę edukacji w zakresie kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych – mówi Joanna Jaczewska-Schuetz, Starszy specjalista badawczo-techniczny, Medyczne Centrum Dietetyki i Edukacji Zdrowotnej NIZP PZH-PIB, partner merytoryczny akcji.

 

Jak przystąpić do konkursu?

 

Mechanika konkursu „Ogródki ze smakiem” opiera się na 3 etapach: inauguracji, w ramach której można zgłosić przedszkola i głosować, wyłonienie finalistów i zwycięzców oraz realizację ogródków.

Pierwszy etap konkursu trwa 21.03-11.04.2024 i zakłada:

  •          Wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który razem z zasadami i regulaminem konkursu dostępny jest na stronie www.ogrodkizesmakiem.pl

W formularzu należy przedstawić pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych; wskazać optymalne miejsce na terenie placówki - osoba zgłaszająca powinna przesłać co najmniej 2 zdjęcia miejsca (w tym 1 szerokie ujęcie), w którym ma być założony ogródek, oraz zapewnić bieżącą, całoroczną opiekę nad ogródkiem, w tym dostęp do wody.

  •          Możliwość oddawania głosów na wybrane przedszkole na stronie konkursu - głosy na ulubione przedszkole można oddawać za pośrednictwem konta na portalu Facebook. Codziennie można oddać jeden głos, zapraszając do wsparcia placówki swojego dziecka znajomych i rodzinę.

Drugi etap konkursu trwa do 19.04 i zakłada wyłonienie zwycięzców. 30 przedszkoli z największą liczbą głosów dostanie się do ścisłego finału i zostanie ocenionych przez jury konkursowe. Jury będzie zwracać uwagę na jakość zgłoszeń pod względem prezentacji pomysłów, jak i ich wartości merytorycznej z zakresu ekologii i promocji zdrowego odżywiania.

Do 17.06 będzie miał miejsce trzeci etap konkursu, czyli realizacja ogródków warzywnych i miniogródków w zwycięskich przedszkolach.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)