komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

niedziela, 17 lutego 2019

Aleksego, Zbigniewa

Ogród za 150 tysięcy wokół Mauzoleum Hochbergów w Książu

poniedziałek, 1.10.2018 16:00 , komentarze: 0 , odsłony: 847
kategorie artykułu:

Zamek Książ w Wałbrzychu pozyskał 150 000 złotych na zagospodarowanie terenu wokół Mauzoleum Hochbergów. Środki pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i zostaną przeznaczone na drzewa, krzewy i rośliny ozdobne wokół zabytkowej kaplicy grobowej dawnych właścicieli Książa. 

Uchwałę w sprawie dofinansowania zarząd WFOŚIGW we Wrocławiu podjął na posiedzeniu, które odbyło się 26 września. Pełna nazwa zadania na które przyznano 150 000 zł to „Zagospodarowanie terenu zieleni wokół budynku Mauzoleum Hochbergów na terenie kompleksu zamkowo-parkowego Książ”.

-To już trzeci etap prac związanych z historyczną budowlą jaką jest barokowy pawilon, który w 1883 roku został przekształcony w Mauzoleum Hochbergów . W latach 2014-2016 wyremontowaliśmy wnętrze kaplicy i mieszczącą się pod nią podziemną kryptę. Od tego czasu Mauzoleum stało się kolejną atrakcją na terenie książańskiego parku i jest bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale podobnie jak cały park przez Wałbrzyszan i mieszkańców. O środki na teren wokół kaplicy wnioskowaliśmy w lipcu, bo chcemy, aby stał się on jeszcze piękniejszy – wyjaśnia Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu. Pozytywna dla Książa decyzja zapadła już pod koniec września, a dziś gościł w zamku Bogumił Gwoździk pełnomocnik zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, kierujący wałbrzyskim oddziałem Funduszu.

-Dzięki temu zadaniu któremu ta część zabytkowego parku Zamku Książ nabierze spójności ze pozostałym, zrewitalizowanym do tej pory, parkowym obszarem. Należy podkreślić, że teren objęty dofinansowanym przedsięwzięciem to przestrzeń ogólnodostępna, którą mogą się cieszyć nie tylko turyści zwiedzający Zamek, ale przede wszystkim mieszkańcy Wałbrzycha , dla których Książański Park Krajobrazowy to popularne miejsce wizyt i spacerów. Jako Wojewódzki Fundusz Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pragniemy nie tylko wspierać odtwarzanie historycznych gatunków flory, ale chcemy także przyczyniać się do tworzenia przyjaznej, zielonej przestrzeni dla mieszkańców Wałbrzycha. To zadanie wpisuje się w oba te priorytety – wyjaśnia Bogumił Gwoździk, pełnomocnik zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, kierujący wałbrzyskim oddziałem Funduszu – wyjaśnia Bogumił Gwoździk.

Źródło: Zamek Książ

 

Wasze komentarze


czwartek, 14.2.2019 13:18
czwartek, 14.2.2019 11:35
środa, 13.2.2019 11:58
poniedziałek, 11.2.2019 09:42
czwartek, 31.1.2019 11:26
czwartek, 31.1.2019 11:22
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele