komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

sobota, 23 czerwca 2018

Wandy, Zenona

Od drzwi do drzwi. Uwaga na złodziei – klamkowców!

środa, 30.5.2018 12:15 , komentarze: 2 , odsłony: 782
kategorie artykułu:

28 maja w Wałbrzychu przy ul. Jaworowej doszło do kradzieży mieszkaniowej. Skradziono pozostawioną w przedpokoju saszetkę z zawartością dokumentów, kart bankomatowych, telefonu komórkowego i drobnej kwoty pieniędzy. Złodziej wykorzystał fakt niezamknięcia drzwi na klucz oraz chwilową nieuwagę domowników.

Złodzieje "klamkowcy" liczą na łut szczęścia. Sprawdzają wszystkie drzwi po kolei i wchodzą do mieszkań, których właściciele zapomnieli przekręcić zamek w drzwiach. Podczas gdy domownicy zajęci są codziennymi obowiązkami, oni pozostają niewidoczni. Kradną wartościowe przedmioty z przedpokoju. 

Zasada działania złodziei jest prawie zawsze taka sama. Sprawca spaceruje od mieszkania do mieszkania, łapie za klamki i jeżeli drzwi nie są zamknięte na klucz - wchodzi po cichu. Wykorzystuje nieuwagę lub czasami nieobecność domowników, kradnie rzeczy małe, a zarazem wartościowe pozostawiane w przedpokojach. Najczęściej są to torebki, plecaki, portfele z pieniędzmi i dokumenty wyciągane z kieszeni wiszącej tam odzieży wierzchniej. 

Złodziej często wykorzystuje fakt uchylonych lub niedomkniętych drzwi. Nawet kilkuminutowa nieuwaga wystarczy im na obrabowanie mieszkania. 

Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości nie zapominajmy o kilku podstawowych zasadach: 

- przede wszystkim zamykaj drzwi mieszkania od środka (na klucz, na patent itp.). Nawet gdy wszyscy domownicy są w domu, złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony.
- zamykaj mieszkanie na klucz nawet, gdy wychodzisz na kilka minut np. do sąsiadki, piwnicy lub ze śmieciami.
- zwróć uwagę na nieznane ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetki, ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości złodziei.

- niezależnie od tego czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się powiadomić policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania policji. Dzwoniąc na policję masz prawo zachować anonimowość. 

Policja zwraca się z powyższym apelem do wszystkich, abyśmy mogli ustrzec się przed utratą swojego mienia. Bądźmy czujni i pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

Wszyscy kradną bez wyjątku
czwartek, 31.05.2018 20:19 autor:
piątek, 22.6.2018 10:59
środa, 20.6.2018 09:07
wtorek, 19.6.2018 09:36
1
poniedziałek, 18.6.2018 15:07
sobota, 16.6.2018 09:05
piątek, 15.6.2018 14:03
poniedziałek, 11.6.2018 09:38
Miral
Miral
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Auto Max
Auto Max
przewozy międzynarodowe piątka bus
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele