komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 24 stycznia 2020

Felicji, Franciszka

O Pieronku! W sali kameralnej Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju

czwartek, 5.12.2019 14:17 , komentarze: 0 , odsłony: 253
kategorie artykułu:

W poniedziałek (09.12) godz. 19:00, w sali kameralnej Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju  (ul. Kościuszki 19),  odbędzie się spotkanie autorskie z Szymonem J. Wróblem. Ten dziennikarz, reżyser i autor książek rozmawiać będzie o swojej nowej publikacji „Ojciec, czyli o Pieronku”, z którą gościł na ostatnich Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Wstęp na spotkanie jest wolny.
W listopadzie zeszłego roku w Kinie Janosik w Żywcu, oraz Kinie Pod Baranami w Krakowie odbyła się premiera trzeciego filmu Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku”. Za ten projekt Szymon po raz trzeci został nominowany i ostatecznie wygrał plebiscyt redakcji Dziennika Zachodniego  „Człowiek Roku Żywiecczyzny” w kategorii „Kultura”. Natomiast sam film pokazywany był m.in. na specjalnym pokazie w sejmie RP. 
Teraz czas na kontynuację tej filmowej historii. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku pierwszego projektu Szymon „Jego Oczami”, gdzie po filmie nakładem jednego z krakowskich wydawnictw ukazała się książka pod tym samym tytułem. Teraz również tytuł będzie ten sam, co filmu, ale tylko tytuł.
Nakładem wydawnictwa MG, 3 października do księgarń w całej Polsce trafiła książka „Ojciec, czyli o Pieronku”. Powstała ona na bazie mojego filmu dokumentalnego, a uzupełniona została o dodatkowe rozmowy, m.in. z Januszem Gajosem, ks. Adamem Bonieckim, Jackiem Żakowskim, Jerzym Owsiakiem, prof. Tadeuszem Gadaczem, Moniką Olejnik, czy Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim…
Biskup Tadeusz Pieronek - wyrazisty Sekretarz Generalny Episkopatu Polski, bezkompromisowy kapłan w czasach trudnych pytań o konstytucję, Unię Europejską, czy miejsce kościoła w demokracji. Z bagażem wojennych i PRL-owskich przeżyć. Kim jest i czy aby nie patrzymy na niego tylko przez pryzmat pojedynczych wypowiedzi? Jaki wpływ na historię tego Biskupa z Żywiecczyzny, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie, rodzina, Sobór Watykański II? Jaki wpływ miała kultura góralska, poezja, wysiedlenie i mało znana historia jego wybitnego taty?
W tej bogatej o niepublikowane nigdy zdjęcia i materiały rodzinne książce, Szymon J. Wróbel poszukuje odpowiedzi na te i inne pytania.

O książce:

- Znakomita książka. Dla zainteresowanych historią, ale i współczesnością. Dla wierzących i dla ateistów. Dla poszukiwaczy sensu życia, ale i dla tych, co chcą poczytać w podróży; anegdoty, zdumiewające ciekawostki, szczególiki z barwnej przeszłości Żywiecczyzny i ważnych wydarzeń w dziejach Kościoła Katolickiego ostatniego ponad półwiecza, relacjonowanych przez świadka i uczestnika. Cały ciąg wywiadów: jako chętni i gadatliwi rozmówcy m.in. Monika Olejnik, Jerzy Owsiak, Jacek Żakowski, Marek Zając, Janusz Gajos, a także ks. Adam Boniecki, prez. Aleksander Kwaśniewski i wielu innych, do tego jeszcze wiersze Ojca Tadeusza Pieronka – Władysława i solidny wywiad z samym Księdzem Biskupem, postacią niezwykłą, piękną, gdy trzeba krnąbrną, w sumie fascynującą. Polecam. Bardzo.- mówił po przeczytania książki Jacek Fedorowicz aktor, satyryk, dziennikarz, odznaczony przez prezydent Lech Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Człowiek, który zmierza z pokorą do celu, nie traci wiary i zaufania w jego znaczenie. Historia życia księdza Bp Tadeusza Pieronka i jego najbliższych to splot zdarzeń, które w połączeniu z wytrwałością i godnością wprowadzają czytelnika w świat mistycznych uniesień. Przenosi nas…w (z pozoru nieistniejącą już) czasoprzestrzeń i dotyka jej konsekwencji w czasach współczesnych.
Mirosław Kowalik z Zespołu Raz Dwa Trzy

Gdyby nie było biskupa Pieronka, trzeba by było go wymyślić, tak potrzebna jest jego góralska szczerość i rozsądek. Na szczęście jest, dlatego można było pięknie i prosto go opisać. Książka zaskakuje. Bo to, skąd przychodzimy jest równie ważne jak to, kim jesteśmy. 
Krzysztof Trebunia-Tutka

Z książki:

- Kościół, ten, który reprezentuje biskup Pieronek, nie jest Kościołem natarczywym, który wchodzi w życie obywateli z butami, przeciwnie, pokazuje swoje możliwości i zadaje pytanie, czy chcemy do niego dołączyć. Jeżeli nie chcesz być z nami – dziękuję.- Jerzy Owsiak

- Proces demokratyczny był bardzo kruchy, bardzo dużo słów można było wypowiedzieć ze skutkiem katastrofalnym, a biskup Tadeusz Pieronek, reprezentując dogmatyczną instytucję przez swoje niedogmatyczne myślenie, potrafił zbudować niedogmatyczny język dialogu Kościoła. Bez trudu potrafię sobie wyobrazić, że medialnym kontaktem episkopatu jest ksiądz Międlar i mamy wojnę domową, a byliśmy bardzo blisko takich zjawisk.- Jacek Żakowski

- Biskup Pieronek to nie jest taki góralski zakapior, raczej góralski gazda, tak jak mówiłem – człowiek dialogu. Do dzisiaj mu ta cecha została i uważam, że jest to jego wielka zaleta.- Prezydent Aleksander Kwaśniewski

- Myślę, że młodzi ludzie są szczególnie wyczuleni na fałsz. W teatrze, który dla wielu jest sztuką udawania, czy nawet wprost udawaniem, domagają się prawdy i trzeba to traktować bardzo poważnie, bo jeśli trafią na jakiś rodzaj oszustwa, pójdą szukać prawdy gdzie indziej.- Janusz Gajos

Więcej na: www.facebook.com/filmopieronku

Szymon J. Wróbel: dziennikarz, współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…”, oraz „Ojciec, czyli o Pieronku”. Jako autor debiutował książką „Jego oczami”. Początkiem 2018 roku otrzymał tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie Żywieckim. W plebiscycie Dziennika Zachodniego.

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz