komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

czwartek, 1 października 2020

Danuty, Remigiusza

O historii na żywo - z dr Bogną Ludwig

sobota, 21.9.2019 08:30 , komentarze: 0 , odsłony: 578
kategorie artykułu:

Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w ramach cyklu „O historii na żywo”. Tym razem naszym gościem będzie dr Bogna Ludwig z Politechniki Wrocławskiej. Temat prelekcji to „Osiedla patronackie Dyrekcji Generalnej Kopalń Książańskich”. Zapraszamy już 27 września (poniedziałek) o godzinie 17:30 w Sali Jana Henryka na III piętrze.

Kiedy w 1907 umierał Jan Henryk XI, Książę von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu, jego majątek na Dolnym i Górnym Śląsku szacowano na 95 mln. marek w złocie. Oprócz zamków w Książu i Pszczynie, Książęcego Browaru w Tychach, kopalń, lasów i niezliczonych majątków rolnych, w jego skład wchodziły osiedla domów dla górników zatrudnionych w książęcych kopalniach w Wałbrzychu. Do dziś stanowią one nieco przykurzone perełki architektoniczne naszego miasta. Mają się w sumie dobrze, są zamieszkałe i niestety czasami dewastowane popularnymi „dociepleniami i pastelozą”. Zapraszamy na wycieczkę po Wałbrzychu Hochbergów z początku XX wieku.

WSTĘP WOLNY!

Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane): tel. 74 66 43 834 / 872
e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Ważne informacje! Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące:
- parking przed budynkiem bramnym (P2) - 10 zł/auto osobowe
- parking na Parkingu Głównym (P1) - 5 zł / auto osobowe
Podczas prelekcji dr hab. Bogna Ludwig omówi następujące obszary:

 • wstęp   
 • Powstanie i rozwój „Fürsten v. Pless Consolidierte Fürstensteiner Gruben”  (pol. Skonsolidowane Kopalnie Książańskie Księcia von Pless)
 • Osiedla patronackie „ Fürsten v. Pless Consoliedirte Fürstensteiner Gruben”             
 • Osiedle Czterech Domów przy placu Grunwaldzkim (Vierhaeuser)  
 • Osiedle przy placu Traugutta (Ritter Platz)              
 • Osiedle przy ul. Beethovena (Bahnschacht Anlage)              
 • Osiedle przy ul. Nowowiejskiej (Laxenberg)             
 • Mieszkania przy dawnej hucie (Wilhelmshütte)      
 • Osiedle przy ul. Kochanowskiego w Gorcach (Rothenbach)
 • Domy przy ul. Głowackiego w Górnym Wałbrzychu (Ober Waldenburg, Ritterstr.)    
 • Osiedle przy szybie „Jan” („Hans Heinrich”) na Białym Kamieniu     
 • Osiedle na Gaju (Stadtpark Siedlung)         
 • Uzupełnienie osiedla za zamkiem, w sąsiedztwie szybu „Ida” (Anlage Schachtes „Ida“)          
 • Znaczenie architektoniczne i urbanistyczne osiedli Dyrekcji Kopalń Książańskich        

Dr hab. Bogna Ludwig
Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w roku 1993. Dwa lata przed tym, w 1991 r., rozpoczęcie drugich studiów na kierunku historii sztuki Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – dyplom w 1996 r.. Równocześnie od roku 1993 studia doktoranckie (przerwane w 1995 r.) na Politechnice Wrocławskiej. 1 lutego 1994 r. zatrudniona jako asystent na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w Zakładzie Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury, obecnie w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, Przemysłowej, Wnętrz, Ruralistyki, Krajobrazu i Sztuk Wizualnych Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
Pracę doktorską pt. „Urbanistyka barokowych zespołów budowli jezuickich na Śląsku” wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Grażyny Balińskiej, obroniła w 1999 roku. Praca została wyróżniona w 2000 roku w konkursie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W 2006 r. dr Ludwig otrzymała indywidualny grant badawczy, na badania tematu: „Osiedla mieszkaniowe w krajobrazie wałbrzyskiego okręgu górniczo-przemysłowego (1850-1945)”, zakończony w 2009 r. Efektem opracowania stała się książka będąca podstawą rozprawy habilitacyjnej. Autorka została uhonorowana nagrodą Prezesa Rady Ministrów za pracę habilitacyjną w 2013 roku. W latach 2010-2013 prowadziła badania architektury i wyposażenia wiejskich kościółków Wałbrzycha i okolic z czasów nowożytnych. Podsumowała je książka pt. „Fundacje sakralne Czettritzów w Wałbrzychu i okolicach”.
Od roku 2012 prowadzi badania nad barokowymi przemianami przestrzeni urbanistycznej miast Dolnego Śląska

 

Wasze komentarze

wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
wtorek, 29.9.2020 09:51
środa, 23.9.2020 13:27
poniedziałek, 21.9.2020 13:44
poniedziałek, 21.9.2020 11:38
poniedziałek, 21.9.2020 10:31
poniedziałek, 21.9.2020 09:09
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele