Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne - zaoszczędzą samorządy

poniedziałek, 27.4.2015 11:28 772 0

Około 80 mln zł rocznie pozostanie w budżetach gmin dzięki nowelizacji ustawy Prawo energetyczne przygotowanej przez posłów Platformy Obywatelskiej (projekt został przegłosowany na posiedzeniu Sejmu 24 kwietnia 2015 r.)

Gminy nie będą płacić za oświetlenie autostrad, dróg ekspresowych i części dróg krajowych przebiegających poza terenami zabudowy (są to głównie obwodnice). Te zobowiązania przejmie GDDKiA.

Obowiązujące obecnie przepisy pochodzą z 2003 r. Wówczas został nałożony na samorządy obowiązek płacenia za oświetlenie wszystkich kategorii dróg znajdujących się na ich terenie - mówi poseł Monika Wielichowska. Wprawdzie zwiększono wówczas udziały samorządów w podatku PiT i CiT, ale w tamtym czasie było w kraju zaledwie ok. 700 km autostrad i dróg ekspresowych łącznie. W 2007 było ich 900 km, a teraz mamy ponad 3000 km. Czyli tam gdzie 12 lat temu było pole, teraz przebiegają nowoczesne drogi.

Ustawa precyzyjnie określa, za co będzie płaciła gmina, a za co GDDKiA, z uwzględnieniem ważnego kryterium przy tym podziale, jakim są potrzeby mieszkańców.

Za oświetlenie dróg o charakterze wyłącznie tranzytowym czy regionalnym zapłaci GDDKiA. Natomiast za oświetlenie ulic, placów, dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich, ale także krajowych przebiegających w granicach zabudowy, czy część dróg krajowych przeznaczonych dla ruchu pieszych lub rowerów, a więc te miejsca, które służą społecznościom lokalnym, pozostaną w gestii gmin.

Problem w skali kraju dotyczy ponad 1400 gmin (ok. 60 proc. wszystkich gmin w Polsce) oraz 8 miast na prawach powiatu. Samorządy finansują oświetlenie ponad 950 nie swoich węzłów i ponad 6850 skrzyżowań. Szacuje się, że jest to rocznie ok. 80 mln zł, które pozostaną w gminach i będą przeznaczane na potrzeby mieszkańców - dodaje poseł Wielichowska.

Ustawa wejdzie w życie 30 dni po ogłoszenia. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)