Nowe wsparcie dla firm i Kongres MŚP – Dolny Śląsk stawia na rozwój przedsiębiorczości
Dolny Śląsk uruchamia nowe wsparcie dla firm – 180 milionów złotych w ramach Dolnośląskiej Pożyczki Obrotowej pomoże lokalnym przedsiębiorcom utrzymać i rozwijać działalność. Dolnośląska Pożyczka Obrotowa to konkretne wsparcie dla mikro, małych i średnich firm, które potrzebują środków na codzienne funkcjonowanie i rozwój.
- Jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego chcemy wspierać sektor małych i średnich przedsiębiorstw, który odgrywa ogromną rolę w rozwoju gospodarki nie tylko naszego regionu, ale również całego kraju. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, przygotowaliśmy dla nich nową ofertę, która pozwoli im jeszcze lepiej prowadzić swoje firmy – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Oprocentowanie pożyczki zaczyna się już od 2,87%, a maksymalna kwota, o jaką może ubiegać się przedsiębiorca to 600 tys. zł. Spłatę można rozłożyć nawet na 60 miesięcy (5 lat), co pozwala na bezpieczne planowanie finansowe i stabilne prowadzenie działalności. Pożyczkę można przeznaczyć m.in. na środki obrotowe, energię, wynagrodzenia oraz usługi księgowe czy prawne.
- To komplementarny produkt, który jest oprocentowany niżej niż pożyczki komercyjne. Chcemy, żeby był uzupełnieniem oferty na rynku. Tego rodzaju instrumentów dla przedsiębiorców wciąż brakuje, więc jesteśmy przekonani, że to odpowie na potrzeby dolnośląskich firm – dodaje Marcin Psiuch, wiceprezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu.
Dolnośląska Pożyczka Obrotowa to odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnych przedsiębiorców – nie wymaga skomplikowanych formalności, jest dostępna w całym regionie i została zaprojektowana z myślą o realnym wsparciu płynności finansowej firm.
Środki na pożyczki pochodzą z Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju – spółki samorządowej, której właścicielem w 100% jest Województwo Dolnośląskie. Operatorami projektu będą: Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu, Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze, Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG” w Legnicy, Agencja Rozwoju Regionalnego „AGROREG” w Nowej Rudzie i Dolnośląski Park Innowacji i Nauki we Wrocławiu.
- Jako agencja pośrednicząca, jesteśmy powołani do tego, żeby wspierać przedsiębiorczość na Dolnym Śląsku, również w bieżącej działalności. Przedsiębiorcy mogą aplikować do nas o środki w ramach Dolnośląskiej Pożyczki Obrotowej. To konkurencyjne narzędzie finansowe, które realnie odpowiada na potrzeby rynku. Już dzisiaj mamy zapytania o tę ofertę – podkreśla Hubert Papaj, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze.
Szczegóły dotyczące pożyczki oraz kontakt do operatorów udzielających wsparcia znajdują się na stronie Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju: https://www.dfr.org.pl/.
Spotkajmy się na Kongresie MŚP – Dolny Śląsk stolicą przedsiębiorczości
Wsparcie finansowe to tylko jeden z filarów działań województwa na rzecz sektora MŚP. Już 23 października 2025 roku w Q Hotel Plus na Bielanach Wrocławskich odbędzie się Kongres MŚP – największe tego typu wydarzenie w regionie, skierowane do przedstawicieli mikro, małych i średnich firm, dużych organizacji, samorządów, administracji rządowej i instytucji otoczenia biznesu.
- Mikro, mali i średni przedsiębiorcy to największa siła rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska. Kongres MŚP jest właśnie dla nich. 23 października zaprezentujemy ich sukcesy, opowiemy historie, które za nimi stoją. Stworzymy kolejną unikatową przestrzeń dialogu przedsiębiorców z samorządem – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W programie przewidziano udział około 500 uczestników, liczne panele dyskusyjne, prelekcje oraz wręczenie nagród specjalnych dla przedsiębiorców. Kongres będzie okazją do diagnozy najważniejszych wyzwań stojących przed rozwojem przedsiębiorczości w regionie, a także przestrzenią do networkingu, wymiany pomysłów i inspiracji oraz dialogu między sektorem MŚP a władzami samorządowymi.
- Naszym celem jest wspieranie sektora MŚP. Na Dolnym Śląsku działa około 180 tys. firm z sektora MŚP, dlatego chcemy wychodzić naprzeciw ich potrzebom i stwarzać możliwości współpracy oraz rozwoju. Małe i średnie firmy budują naszą regionalną gospodarkę. Kongres MŚP ma być przestrzenią do spotkania, wymiany doświadczeń i uhonorowania ich roli, bo podczas tego wydarzenia wręczone zostaną Nagrody Marszałka – podkreśla Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
23 października Dolny Śląsk stanie się stolicą mikro, małej i średniej przedsiębiorczości.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)