Niska zdolność kredytowa? Wiemy, jak ją poprawić!

niedziela, 28.2.2021 21:20 224

Marzenia o własnym mieszkaniu niejednemu spędzają sen z powiek. Okazuje się jednak, że otrzymanie kredytu na ten cel nierzadko jest niemożliwe. Zwłaszcza jeśli decyzję o kupnie lokum podejmujesz z dnia na dzień. Wszystkiemu winna jest zbyt niska zdolność kredytowa. Chcesz zwiększyć swoje szanse na kredyt? Mamy na to cztery sposoby!

Zdolność kredytowa, czyli co?

Pod pojęciem zdolności kredytowej kryje się Twoja sytuacja finansowa, w momencie, w którym wnioskujesz o kredyt hipoteczny lub każdy inny kredyt gotówkowy. Na tej podstawie bank decyduje o uznaniu lub odrzuceniu wniosku. Pozytywną decyzję otrzymasz w momencie, gdy analityk bankowy uzna, że będzie Cię stać na comiesięczne uregulowanie rat.

 

Negatywna decyzja kredytowa - co dalej?

Otrzymałeś negatywną decyzję? Możesz popracować nad poprawą zdolności kredytowej i ponownie ubiegać się o przyznanie potrzebnego kredytu. Jak to zrobić? Poniżej poznasz cztery sprawdzone sposoby!

1. Zadbaj o stałe źródło dochodów

Obecnie wiele osób jest zatrudnionych na podstawie umów czasowych, w tym również umów o dzieło. Nie oznacza to jednak, że taki dochód nie będzie brany pod uwagę w przypadku podejmowania decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego lub innego. Ważne jest, byś zadbał o regularność dochodów. Niektóre banki akceptują umowy inne, niż te na czas nieokreślony, pod warunkiem uzyskiwania stałych wpływów od co najmniej 6 lub 12 miesięcy. Warto pamiętać, że również umowa na czas nieokreślony nie jest gwarantem uzyskania pozytywnej decyzji. W tym wypadku stosunek umowy o pracę musi istnieć od minimum 3 miesięcy.

2. Zwiększ swoje dochody

Zdolność kredytowa wiąże się bezpośrednio z wysokością dochodów. W przypadku odmowy ze strony banku warto zadbać o dodatkowe źródło comiesięcznych wpływów. Możesz poprosić szefa o pożyczkę, zmienić pracę na lepiej płatną lub wziąć dodatkowe zlecenie. W pierwszym i drugim przypadku od ponownego wnioskowania o kredyt będą dzieliły Cię zaledwie trzy miesiące, w trzecim - od pół roku aż do roku.

3. Spłać dotychczasowe zobowiązania

Na Twoją zdolność kredytową bez wątpienia wpłynie wcześniejsza spłata dotychczas zaciągniętych kredytów. Należą do nich nie tylko pożyczki gotówkowe, ale również zakupy ratalne oraz debety odnawialne na kontach osobistych.

4. Zadbaj o swój rachunek osobisty

To ważne, zwłaszcza wówczas, gdy wnioskujesz o kredyt w tym samym banku, w którym posiadasz rachunek osobisty. Istotne jest, by nie dopuszczać nie tylko do przekroczenia limitu, ale także - wyzerowania salda.

O czym musisz pamiętać?

Nie ma znaczenia, czy o kredyt hipoteczny lub inny wnioskujesz pierwszy, czy kolejny raz. Warto wygenerować raport BIK. Wówczas dowiesz się nie tylko, jakie masz szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji w sprawie wnioskowanego kredytu, ale także - sprawdzisz ewentualne zaległe zobowiązania.

Ważna jest również świadomość swoich możliwości kredytowych - te sprawdzisz, korzystając z kalkulatora kredytowego.