Nieudane próby oszustwa „na wnuczka”. Czujni seniorzy nie dali się oszukać

wtorek, 19.12.2023 10:37 292 0

W sobotę przestępcy dzwonili do mieszkańców powiatu wałbrzyskiego próbując wyłudzić od nich pieniądze metodą na wnuczka. W rozmowach informowali seniorów, że ich bliscy spowodowali wypadek drogowy i potrzebna jest duża suma pieniędzy na kaucję, aby ich bliscy nie trafili do więzienia. Na podkreślenie zasługuje fakt, że żadna z osób, które otrzymały telefony z prośbą o przekazanie gotówki nie pozwoliła się oszukać. Niemniej jednak w dalszym ciągu prosimy o ostrzeganie osób starszych przed tego typu oszustwami. W rozmowach informujmy seniorów, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy obcym osobom. Oszuści najczęściej dzwonią na numery stacjonarne, dlatego jeżeli członkowie naszych rodzin posiadają takie telefony, to koniecznie powinni mieć świadomość tego rodzaju zagrożeń.

W minioną sobotę na terenie powiatu wałbrzyskiego odnotowano cztery telefoniczne próby oszustwa metodą „na wnuczka”. Za „cel” obrane zostały osoby starsze.

Schemat działania w takich sytuacjach zazwyczaj jest bardzo zbliżony. Dzwoniący oszust podaje się za członka rodziny, który ma kłopoty. Następnie prosi o pomoc finansową, a pieniądze poleca przekazać „policjantowi” lub „kurierowi”, który się po nie zgłosi. Połączenie odbywa się przeważnie przez telefon stacjonarny.

Podobnie było w przypadku seniorów mieszkających w gminie Walim. Na całe szczęście zachowali czujność, nie dali się zwieść oszustom, których próby okazały się nieskuteczne. Seniorzy odmówili udzielenia pomocy i rozłączyli się. O zdarzeniach niezwłocznie poinformowali wałbrzyską policje, która prowadzi czynności zmierzające do zatrzymania sprawców.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Jej głównym celem jest uświadamianie osób starszych o grożącym im niebezpieczeństwie. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu systematycznie prowadzą spotkania profilaktyczno-edukacyjne z osobami starszymi. Ostrzegają, a także tłumaczą, jak nie dać się oszukać, a także jak zachować się w takich i podobnych sytuacjach.

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. W momencie, kiedy ktoś będzie do nas dzwonił na telefon stacjonarny i chciał pieniądze – jak najszybciej zakończmy tą rozmowę!

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)