Nieszczelny piec i tragedia na Podgórzu

piątek, 26.11.2021 09:54 520 0

25 listopada w nocy w jednym mieszkań przy ul. Katowickiej w Wałbrzychu doszło do pożaru. W jego wyniku dwóch mężczyzn w wieku 69 i 65 lat zatruło się tlenkiem węgla. Pomimo udzielonej im niezwłocznie przez strażaków prowadzących działania gaśnicze pomocy, nie udało się ich uratować. Trwa sezon grzewczy, dlatego wałbrzyscy policjanci po raz kolejny zwracają się do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu wałbrzyskiego z apelem: pamiętajmy, aby nie zatykać przewodów wentylacyjnych i dbać o drożność przewodów kominowych oraz szczelność użytkowanych pieców grzewczych.

Tlenek węgla może zabić w każdym momencie. Jest on bezwonnym gazem o silnych właściwościach toksycznych. Dlatego, aby zapobiec tragedii warto zainwestować w nowoczesny system ogrzewania oraz wentylacji swojego mieszkania. Pamiętajmy także o regularnym przeprowadzaniu kontroli technicznych przewodów kominowych, instalacji oraz pieców, które służą nam do ogrzewania mieszkania. Nieuwaga może doprowadzić do pożaru, a nawet wybuchu w mieszkaniu.

Niedostateczna wymiana powietrza w pomieszczeniu może również spowodować zatrucie się tzw. „czadem”, który w zależności od stężenia doprowadza do zatrucia organizmu, co skutkuje bólami głowy, wymiotami, a w poważniejszych przypadkach śpiączką, a nawet zgonem. Należy także w ciągu dnia kilka razy przewietrzyć mieszkanie.

Bardzo ważne jest abyśmy zawsze przed sezonem grzewczym poddali kontroli urządzenia, którymi ogrzewamy mieszkanie. Konserwację w przypadku pieca gazowego oraz instalacji gazowej powinien wykonać specjalista. To samo dotyczy sprawdzenia przez kominiarza, czy w kominach spalinowych, dymowych i wentylacyjnych jest dostateczny ciąg powietrza i czy spaliny nie wracają do naszego mieszkania.

Jeżeli nie mamy wymaganych uprawnień, nie wykonujmy samodzielnych przeróbek oraz napraw instalacji. Szczególnie dotyczy to instalacji gazowej. Prace konserwacyjne powinien wykonać specjalista. Nie używajmy także urządzeń, które nie posiadają atestu. Pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki włączonej kuchenki gazowej, czy też piekarnika.

Przypilnujmy dzieci, aby nie bawiły się pokrętłami w tych urządzeniach. Do pieców węglowych nie wrzucajmy wszystkiego, co się da. Sami nie zaśnijmy z papierosem odpalonym w ręku, który może spowodować pożar. W przypadku gorszego samopoczucia wywołanego prawdopodobnym podtruciem tlenkiem węgla niezwłocznie udajmy się do lekarza.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)