Niejasne instrukcje Państwowej Komisji Wyborczej - sprostowanie informacji dot. głosowania

środa, 22.4.2015 16:07 1470 0

Na dwa tygodnie przed wyborami głowy państwa, wyborcy nie otrzymali od instytucji państwowych jasnych instrukcji, jak oddać ważny głos w głosowaniu korespondencyjnym. W związku z tym rekomendujemy osobom, które w dniu wyborów nie będą przebywały w miejscu zameldowania skorzystanie z zaświadczenia o prawie do głosowania. Ten sprawdzony sposób jest znacznie mniej skomplikowany, niż procedura głosowania korespondencyjnego. Osobom, które nie mogą zagłosować za pomocą zaświadczenia o prawie do głosowania (np. będą przebywać za granicą w miejscu, gdzie nie ma lokalu wyborczego) i będą głosować korespondencyjnie, doradzamy oddanie koperty z głosem do urzędu gminy przed wyjazdem. 

WAŻNE: Głosując korespondencyjnie nie można wrzucić koperty z głosem do skrzynki pocztowej! Kopertę trzeba nadać osobiście w placówce Poczty Polskiej.

Na 17 dni przed wyborami prezydenckimi bardzo trudno jest znaleźć jasne i proste instrukcje co do tego jak zagłosować korespondencyjnie. Na stronach PKW i w rozporządzeniach Ministra Administracji i Cyfryzacji i Ministra Spraw Zagranicznych zawarte są sprzeczne informacje.

Co należy zrobić z pakietem do głosowania korespondencyjnego, aby głos był ważny – w Polsce:
W rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz na stronie PKW podane są rozbieżne informacje.

Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 21 stycznia 2015 r. w sprawie przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym w kraju stanowi:

§ 3. 1. Przedstawiciel operatora wyznaczonego odbiera zamkniętą kopertę zwrotną od wyborcy, który otrzymał pakiet wyborczy, na podstawie okazanego dokumentu potwierdzającego tożsamość, odnotowując odbiór koperty.

2. Odbiór koperty zwrotnej przez przedstawiciela operatora wyznaczonego następuje za pokwitowaniem:

1) najpóźniej w przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów – w przypadku wyborcy niepełnosprawnego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.3)), jeśli wyborca ten w momencie doręczenia albo odbierania pakietu wyborczego zgłosił potrzebę jej odbioru, pod adresem wskazanym przez wyborcę;

2) najpóźniej w przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów – w placówce operatora wyznaczonego usytuowanej na obszarze gminy, w której wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców;

3) najpóźniej w trzecim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów – w dowolnej placówce pocztowej operatora wyznaczonego.

Informacje zawarte w rozporządzeniu są nieczytelne. Trudno na ich podstawie wywnioskować, którego dnia i gdzie dokładnie przekazać swój głos.

Z kolei na stronie oficjalnej stronie PKW poświęconej wyborom prezydenckim www.prezydent2015.pkw.gov.pl czytamy:

Kopertę zwrotną należy zakleić i nadać na adres obwodowej komisji wyborczej. Wyborca może przed dniem głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy tego urzędu) lub w dniu głosowania do czasu jego zakończenia, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej. (http://prezydent2015.pkw.gov.pl/aktualnosci/5/24_Glosowanie_korespondencyjne_w_kraju, dostęp dnia 22.04.2015, g. 13:25)

Użyte na stronie PKW słowo „nadać” wprowadza wyborców w błąd. Sugeruje, że można zrobić to w dowolny sposób, a nie tylko nadając w placówce Poczty Polskiej.

W innym miejscu, w tym samym serwisie internetowym PKW informacje są już dużo bardziej szczegółowe:

Kopertę zwrotną należy zakleić i nadać w placówce Poczty Polskiej na adres obwodowej komisji wyborczej najpóźniej:

-     do 7 maja 2015 r., jeżeli placówka pocztowa znajduje się w gminie, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców,

-     do 6 maja 2015 r. w dowolnej placówce Poczty Polskiej na terenie kraju. 

Osoba niepełnosprawna może umówić się na odbiór koperty zwrotnej w miejscu i terminie przez nią wskazanym (np. w jej mieszkaniu). W przypadku, gdy odbioru ma dokonać pracownik Poczty Polskiej, należy umówić się z nim najpóźniej na dzień 7 maja 2015 r.

Wyborca może przed dniem głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy tego urzędu) lub w dniu głosowania, do czasu jego zakończenia, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.(za: http://prezydent2015.pkw.gov.pl/aktualnosci/0/39_Informacja_Panstwowej_Komisji_Wyborczej_z_dnia_10_kwietnia_2015_r_dotyczaca_glosowania_korespondencyjnego, dostęp z dn. 22.04.2015, g.13:44)

Co należy zrobić z pakietem do głosowania korespondencyjnego, aby głos był ważny – za granicą:

W rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych i na stronie PKW podane są niejasne informacje.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym za granicą:

§ 5. 1. Odbieranie kopert zwrotnych dostarczonych przez wyborcę do konsula przed dniem głosowania następuje w siedzibie urzędu konsularnego w godzinach jego urzędowania.

§ 6. Koperty, o których mowa w § 5 ust. 1, a także koperty zwrotne przesłane przez wyborcę przed dniem głosowania, konsul przechowuje w zamykanym pomieszczeniu, w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom postronnym. 

W rozporządzeniu nie pojawia się żadna informacja na temat sposobu przesłania konsulowi pakietu. 

Na podstawie informacji na stronie www.prezydent2015.pkw.gov.pl:

Wyborca po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu i przesyła ją, na własny koszt, do właściwego konsula. Konsul przekazuje właściwej obwodowej komisji wyborczej koperty zwrotne, które otrzymał do czasu zakończenia głosowania. Wyborca może przed dniem głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego konsula lub w dniu głosowania, do czasu jego zakończenia, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej. (http://prezydent2015.pkw.gov.pl/aktualnosci/0/39_Informacja_Panstwowej_Komisji_Wyborczej_z_dnia_10_kwietnia_2015_r_dotyczaca_glosowania_korespondencyjnego, dostęp dnia 22.04.2015, g.13:20)

Nie jest jasne, czy głos możemy „przesłać” wrzucając go do dowolnej skrzynki pocztowej za granicą, czy musimy, podobnie jak w Polsce, odwiedzić urząd pocztowy.

Na stronie PKW nie jest wskazana podstawa prawna tego komunikatu. 

Niestety nie wiadomo jakie informacje otrzymają wyborcy w instrukcji dołączonej do pakietu wyborczego.

Oto informacja ze strony www.prezydent2015.pkw.gov.pl na podstawie UCHWAŁY PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 9 lutego 2015 r.[1]

9. Kopertę zwrotną należy zakleić i nadać na adres obwodowej komisji wyborczej.**) 

W miejscu oznaczonym "**)" należy wpisać zwięzłą informację o sposobie nadania koperty zwrotnej, zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra właściwego do spraw łączności, o którym mowa w art. 53j § 1 Kodeksu wyborczego.

Masz Głos, Masz Wybór

Dodaj komentarz

Komentarze (0)