Nie masz uprawnień? Nie wsiadaj „za kółko”!

piątek, 3.4.2020 10:57 496 0

Dwóch kierujących z cofniętymi uprawnieniami do kierowania pojazdami zatrzymali w miniony poniedziałek wałbrzyscy policjanci pierwszego komisariatu. Funkcjonariusze mówią stanowcze "nie" wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie i przypominają, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

Kierowcy poruszali się samochodami ulicami Podzamcza pomimo braku uprawnień do kierowania pojazdami. 43-letni mieszkaniec Wałbrzycha został zatrzymany w środku nocy – po godzinie 1:00 -  na ul. Blankowej przez funkcjonariuszy pierwszego komisariatu. Kilkanaście godzin później – około godziny 13:30 - policjanci tej samej jednostki kontrolowali natomiast innego wałbrzyszanina na ul. Palisadowej. Obaj decyzją Prezydenta Miasta Wałbrzycha mieli cofnięte uprawnienia do poruszania się samochodami.

Policjanci przypominają. W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego bez uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który to natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień – tak jak w podanych powyżej przypadkach - kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)