NIE! - dla nielegalnych wysypisk śmieci

wtorek, 26.3.2019 11:25 784 0

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, mając na względzie potrzebę podejmowania wszelkich działań związanych z minimalizowaniem występowania przypadków składowania odpadów bez wymaganego zezwolenia,  w tym odpadów stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska, zwrócił  się z prośbą o rozpowszechnienie  poniższej informacji, kierowanej do właścicieli gruntów i innych nieruchomości:

„W związku z przypadkami gromadzenia odpadów, w tym odpadów stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska, bez wymaganego zezwolenia, przez podmioty dzierżawiące granty i obiekty, uczulam właścicieli grantów i innych nieruchomości, aby na bieżąco kontrolowali sposób eksploatacji przedmiotu dzierżawy przez dzierżawiącego. Stosownie do treści art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz. U. z 2018r. poz. 992 z późn. zm.), posiadacz odpadów ponosi odpowiedzialność za składowanie odpadów bez wymaganego zezwolenia i jest on obowiązany do niezwłocznego ich usunięcia. W w/w ustawie wprowadzone jest domniemanie prawne odpowiedzialności za odpady władającego powierzchnią ziemi. Przez władającego powierzchnią ziemi należy rozumieć właściciela nieruchomości, a jeżeli w ewidencji grantów i budynków prowadzonej na podstawie Prawa geodezyjnego i kartograficznego ujawniono inny podmiot władający gruntem – podmiot ujawniony jako władający.
W związku z powyższym władający powierzchnią ziemi muszą mieć świadomość odpowiedzialności za działania osób trzecich oraz wynikających z tego tytułu konsekwencji prawnych.”

Przypominamy, że w świetle art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, co zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. Natomiast na podstawie art. 154 § 2 kodeksu wykroczeń karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany może zostać ukarana osoba, która wyrzuca na nienależącym do niej gruncie polnym kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości. W przypadku powzięcia informacji o nielegalnym składowisku, należy powiadomić organy ścigania. Przypominamy także, że informację dotyczącą dzikich wysypisk śmieci można nanieść na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Dbajmy o nasze otoczenie i nas samych. Nielegalne odpady szkodzą zdrowiu ludzi, niszczą środowisko naturalne i  mogą być śmiertelnie niebezpieczne.
Nie pozostawajmy obojętni!


źródło: UG Walim

Dodaj komentarz

Komentarze (0)