komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

wtorek, 1 grudnia 2020

Natalii, Eligiusza

Nawoływał w internecie do przestępstwa z użyciem broni palnej - został zatrzymany

poniedziałek, 9.11.2020 09:29 , komentarze: 0 , odsłony: 334
kategorie artykułu:

Policjanci z Wałbrzycha zatrzymali mężczyznę, który na jednym z popularnych portali społecznościowych wzywał do udziału w proteście i nawoływał publicznie innych internautów do popełnienia przestępstwa przy użyciu broni palnej wobec władzy wykonawczej Rzeczypospolitej Polskiej. 30-latek chciał w ten sposób, aby Rząd wycofał się z obostrzeń nałożonych w związku z panującą w Polsce epidemią. Mieszkaniec Wałbrzycha podczas czynności procesowych przyznał się do popełnienia przestępstwa. Oświadczył, że w momencie dokonywania wpisu był nietrzeźwy. 

Wpis nieznanego internauty trafił do „sieci” 3 listopada. Jego treść szybko przejęli nieustannie monitorujący zachowania użytkowników w internecie funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Z ich ustaleń wynikało, że odpowiedzialnym za opublikowanie posta może być mieszkaniec Wałbrzycha, dlatego też od razu informacja trafiła do wałbrzyskich funkcjonariuszy służby kryminalnej a ci, zaalarmowani, niezwłocznie rozpoczęli pracę nad ustaleniem tożsamości sprawcy umieszczenia posta na portalu i dotarciem do jego miejsca zamieszkania.

Już po kilku godzinach policjanci kryminalni pierwszego komisariatu oraz wałbrzyskiej komendy wytypowali, kto jest odpowiedzialny za mowę nienawiści w internecie i w środę nad ranem udali się na ul. Pługa w Wałbrzychu, gdzie zatrzymali zaskoczonego 30-latka. Policjanci w jego mieszkaniu zabezpieczyli komputer stacjonarny, pendrive’y, a także telefon. W trakcie sprawdzania, w jednym z pomieszczeń funkcjonariusze odnaleźli również pistolet gazowy wraz z amunicją hukową na co, jak się okazało, mężczyzna nie posiadał wymaganego zezwolenia.
30-letni wałbrzyszanin odpowie teraz przed sądem. Za ten czyn grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W związku z tym zdarzeniem warto po raz kolejny zaznaczyć, że wolność słowa ma swoje granice. Nie ma przyzwolenia na hejt oraz mowę nienawiści. Pamiętajmy, ze w cyberprzestrzeni nikt nie jest anonimowy, każde zachowanie pozostawia swój ślad, a bezkarność osób łamiących prawo jest tylko pozorna, dlatego apelujemy do internautów o stosowanie się do ogólnie przyjętej netykiety oraz bezwzględnego przestrzegania przepisów prawa.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

piątek, 27.11.2020 12:13
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki