Możesz pomóc - wsparcie zmian leczenia psychiatrycznego. Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie

czwartek, 15.10.2020 09:25 489 0

Osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych składają petycje w obawie o przyszłość  Centrów Zdrowia Psychicznego.

Pacjenci i ich bliscy oraz organizacje pacjentowskie zrzeszone w ramach Kongresu Zdrowia Psychicznego, w obawie o dalszy rozwój polskiej psychiatrii stworzyli petycje „W sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego” do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Możesz ich wesprzeć i podpisać petycję, każdy głos jest niezwykle ważny. Wcześniej swoje petycje w tej sprawie skierowali psychiatrzy i asystenci zdrowienia. Petycja umieszczona jest na stronie www.petycjeonline.com

Centra Zdrowia Psychicznego działają obecnie w programie pilotażowym i obejmują swoją opieką niewiele ponad 10% populacji kraju. Jest ich 31. W założeniach pilotaż, który kończy się w przyszłym roku miał zostać przedłużony. Ilość centrów miała się zwiększać, tak aby do końca 2027 roku objąć swoją opieką 100% populacji. Miało ich powstać 300, po jednym w każdym powiecie. Działania centrów opierają się na psychiatrii środowiskowej, otaczając pacjenta wszechstronną, łatwo dostępną i godną opieką w pobliżu jego miejsca zamieszkania.  

Polska psychiatria od lat jest niedofinansowana. Nakłady na nią to niespełna 3,5 procenta budżetu ochrony zdrowia. Pod względem finansowania psychiatrii jesteśmy na przedostatnim miejscu w unii, za nami jest tylko Bułgaria. W wielu państwach nakłady na psychiatrię wynoszą 6 procent nakładów na ochronę zdrowia.      

W Polsce milion osób doświadcza depresji, milion osób ma za sobą psychozę, 400 tysięcy choruje na schizofrenię. Zgodnie ze statystykami co czwarty mieszkaniec Polski doświadczył, doświadcza lub doświadczy kryzysu psychicznego. Może być to załamanie wynikające z pracy w dużym stresie, po stracie bliskiej osoby lub utracie pracy. Teraz, w zderzeniu sytuacją związaną z COVID-19, rośnie liczba ludzi szukających pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Bardzo ważne jest więc tworzenie przyjaznego i skutecznego systemu leczenia i wspierania w zdrowieniu.

Jest nas na dyżurze 10 osób i kilka nieśpiących osób w kryzysie i zapytałam je, dlaczego warto leczyć się środowiskowo i z jakich powodów Centrum jest potrzebne. Wszyscy na pierwszym miejscu wymienili partnerstwo i podmiotowość - i pacjenci i pielęgniarki. Pacjent w psychiatrii środowiskowej to konkretna osoba ze swojego pokoju z plakatami lub obrazami z porządkiem lub nieładem, ze swoimi sąsiadami, ze swoimi zainteresowaniami, ale też wadami, to nie jest anonimowa osoba zamknięta w azylu, która dla profesjonalistów jest kolejnym/kolejną hospitalizowanym z taką samą chorobą bez historii życiowej. Ta podmiotowość gwarantuje partnerstwo w procesie zdrowienia. Nie ma wszystkowiedzącego lekarza i niesłyszalnego pacjenta. W środowisku osoba z kryzysem ma swój głos - słyszalny dla wszystkich. W związku z tym wszystkim zależy na zdrowieniu.

Po drugie psychiatria środowiskowa to praca zespołowa. Wzajemne wsparcie i budowanie relacji zespołowych daje satysfakcję w pracy. Po raz pierwszy od 2 lat - od momentu utworzenia CZP w Koszalinie absolwenci/absolwentki pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie składają podania o pracę w CZP w pierwszej kolejności - NIGDY TAK NIE BYŁO!  Średnia wieku pielęgniarek w naszym CZP jest najniższa w porównaniu z innymi placówkami medycznymi.  

Po trzecie Centrum to znaczące miejsce w społeczności lokalnej. W Koszalinie to miejsce zrobił nam pożar w escape roomie i pomoc kilkuset osobom, a teraz pandemia. Ta pomoc odczarowała psychiatrię - stała dostępność, otwartość, brak skierowań, brak kolejki,  zakotwiczenie w środowisku co skraca dystans pomiędzy profesjonalistom i pacjentem, u nas także szkolenia dla osób z zawodami zaufania publicznego pokazała, że kryzys może doświadczyć każdy z nas, a uzyskana pomoc nie jest niczym wstydliwym. Na koniec anegdota - nasz pacjent objęty leczeniem środowiskowym zadzwonił do swojego zespołu w czasie pandemii i poprosił o poradę w zakresie przyjmowanie leków na nadciśnienie tętnicze , "bo do was można natychmiast dodzwonić się i usłyszeć co mam robić gdy skacze ciśnienie niż do lekarza rodzinnego, bo do niego dzwonię już kilka godzin i nic" – podkreśla Izabela Ciuńczyk, psychiatra i psychoterapeuta, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie.

Więcej informacji o centrach: www.czp.org.pl

Akcja dotycząca podpisywania petycji dostępna jest również na Facebooku „Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie. Podpisz petycję”

Krzysztof Rogowski – Członek Zarządu i Edukator Fundacji eFkropka. Koordynator Komitetu Organizacyjnego Kongresu Zdrowia Psychicznego.  

www.ef.org.pl   www.kongreszp.org.pl

Petycja pacjentów i petycja online

Dodaj komentarz

Komentarze (0)