Małe Licho i krok w nieznane

wtorek, 22.11.2022 09:07 469 0

„Uniwersum Bożka, Bazyla, Małego Licha, cioci Ody i kogo tam jeszcze przywiało (spokojnie, nie że z wiatrami po aktywacji pierwotnego mechanizmu uciekaj-i-pierdź, luz estradowca) przypomina, że dziecko może i nie ma zdolności do nabywania praw czy zaciągania zobowiązań, za to potrafi przenikać przez rzeczy i światy. A w czasach mglistych i ostrych cieni iluzji właśnie ta dziecięca zdolność przenikania przez Hardo Wzniesione Twarde Mury wydaje się najpotężniejszą bronią ratującą Ciebie, mnie i świat. Lepszą niż szydełko i wkład z długopisu. No doprawdy, alleluja”.
Przemek Staroń, psycholog, autor serii Szkoła bohaterek i bohaterów, Nauczyciel Roku 2018


Nadchodzi czas Wielkich Zmian – ku równie wielkiemu niezadowoleniu Bożydara Antoniego Jekiełłka. Tomek zmienia imidż, Zmyłka obcięła włosy i wcale nie żałuje, Witek znów nie chce z nim gadać, a mama zaczyna naprawdę pleść od rzeczy... I tylko Tsadkiel wciąż pozostaje perfekcyjnym sobą, chociaż mógłby dla odmiany odpuścić.
Lecz w tym całym zamieszaniu z matematyką i innymi przykrościami nawet posągowemu aniołowi stróżowi umyka, że zapomniane niebezpieczeństwo czyha tuż za progiem. I że wyciągnęło już po kogoś swoje chciwe łapsko. Żeby uratować świat, który kocha, Bożek musi wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło. Do pewnego ceglanego domu z gotycką wieżyczką...

Marta Kisiel– pisarka i tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku na łamach internetowego magazynu „Fahrenheit” opowiadaniem "Rozmowa dyskwalifikacyjna". Członkini grupy Fantastic Women Writers of Poland: Harda Horda oraz Stowarzyszenia Unia Literacka. Na swoim koncie ma kilkanaście utworów, m.in. ukochane przez czytelników cykle "Dożywocie" oraz "Małe Licho", jak również komedie kryminalne "Dywan z wkładką" oraz "Efekt pandy", „Nagle trup”. Jej powieści wielokrotnie nagradzano (Nagroda im. Janusza A. Zajdla, Nagroda Polskiej Sekcji IBBY, Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego, Książka Roku portalu lubimyczytac.pl).

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)