Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło e-dowód. Sprawdź jak zwiększyć bezpieczeństwo dokumentów

sobota, 16.3.2019 13:40 1169 0

Wprowadzono nowe wzory dowodów osobistych. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one od dotychczasowych. Mają jednak wbudowany i niewidoczny z zewnątrz chip. Pozwala on odczytać zapisane na nim informacje przy pomocy czytnika. Co ważne dowód, będzie można zawiesić w sytuacji zagubienia. Pomimo nowych elektronicznych zabezpieczeń, policjanci przypominają aby chronić dokumenty przed kradzieżą i zagubieniem, tak aby nikt nie wykorzystał naszych danych.
Czym jest e-dowód? 

Jest to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanych dotychczas dokumentów. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione. Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca staną się „e-dowodami” jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.

WAŻNE! 
Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. E-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej.

Gdzie i jak zgłosić zagubienie, kradzież lub uszkodzenie e-dowodu?

Jeśli nie wiesz, gdzie jest twój e-dowód, ale masz nadzieję, że jeszcze go znajdziesz, możesz go zawiesić na maksymalnie 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofniesz zawieszenia, twój e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli cofniesz zawieszenie, twój e-dowód będzie znowu ważny. Wniosek o zawieszenie/odwieszenie dowodu możesz złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub przez Internet.

Co jeśli dokument został Ci skradziony?

Bezwzględnie poinformuj też o tym fakcie Policję, podając okoliczności jego utraty. Jeśli zaś zgubiłeś dowód - zgłoś to organowi, który taki dokument wydał. Zrób wszystko, aby nikt nieuprawniony nie wykorzystał twoich danych osobowych. Jest kilka prostych sposobów na uchronienie się przed utratą, nie tylko dowodu, ale cennych dla ciebie przedmiotów. Po pierwsze, w środkach komunikacji zbiorowej staraj się trzymać swój plecak lub torbę na kolanach. To sprawi, że będziesz miał wartościowe dla siebie przedmioty cały czas na oku. Portfel lub telefon przenoś w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Wychodząc z domu, zabieraj ze sobą tyle gotówki, ile akurat będzie potrzebne. Nie zostawiaj też w pojazdach na widoku plecaków, toreb lub innych rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)