Międzynarodowy Dzień Białej Laski

piątek, 23.10.2015 16:10 911 0

Święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone jest corocznie 15 października od 1964 roku. Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Święto jest okazją, by przypomnieć zdrowej części społeczeństwa, że niewidomi i niedowidzący istnieją, chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata - bez ograniczeń i bez fałszywej litości.

W głuszyckim Centrum Kultury uroczystość zorganizowana przez Zarząd Polskiego Związku Niewidomych koło w Głuszycy odbyła się w środę 21 października br. W uroczystości wzięli udział członkowie koła głuszyckiego i jedlińskiego, a także przedstawiciele Klubu Seniorów z Jedliny Zdroju oraz głuszyckich grup - Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Emerytów Relax, PCK, HDK, Klubu Emerytów i Rencistów przy CK-MBP. Wszyscy życzyli członkom koła PZN zdrowia, wielu radosnych i optymistycznych chwil w życiu oraz wsparcia przyjaciół i życzliwych osób w zmaganiu się z własnymi słabościami. Na ręce przewodniczącej Zarządu PZN Bogumiły Kochanek serdeczne życzenia złożyli osobiście burmistrz Głuszycy Roman Głód, sekretarz Jedliny Zdroju Iwona Kupiec-Darmetko, dyrektor Centrum Kultury Monika Rejman i kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Renata Sokołowska.  Uroczystość uświetnił występ taneczny zespołu „Iskierki” z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych w Wałbrzychu pod opieką Ilony Zalejskiej. Prezes zarządu głuszyckiego koła PZN składa podziękowania dla Beaty Żołnieruk za bezpłatny transport zespołu. W czasie spotkania można było usłyszeć wiele pokrzepiających słów i podziękowań dla osób i instytucji współpracujących i wpierających działalność głuszyckiego koła.

- W „Pochodni” - czasopiśmie dla niewidomych i słabo widzących nasze głuszyckie koło PZN zajęło II miejsce w Polsce jako organizacja, która współpracuje z innymi organizacjami, urzędami, placówkami edukacyjnymi, instytucjami kultury, prywatnymi przedsiębiorcami. Nasze koło wspólnie organizuje imprezy kulturalne, realizuje projekty, prowadzi wolontariat i jest przykładem dobrych praktyk współpracy- mówiła Bogumiła Kochanek.

źródło: UM Głuszyca

Dodaj komentarz

Komentarze (0)