komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

czwartek, 28 maja 2020

Jaromira, Justa

Mała retencja w budynkach komunalnych Wałbrzycha

środa, 13.5.2020 11:20 , komentarze: 0 , odsłony: 185
kategorie artykułu:

Niedawna susza sprawiła, że większość z nas na powrót zainteresowała się racjonalnym wykorzystywaniem wody, jej oszczędzaniem, a nawet odzyskiwaniem. Wychodząc naprzeciw potrzebom – zarówno środowiska, jak i mieszkańców Wałbrzycha, Miejski Zarząd Budynków rozpoczyna wdrażanie projektu odzyskiwania wody deszczowej.

- Wytypowaliśmy kilkanaście budynków komunalnych, przy których znajdują się tereny zielone, np. ogródki czy trawniki, do których podlewania wykorzystywano dotychczas bieżącą wodę pitną – mówi Kacper Nogajczyk, prezes MZB sp. z o. o. w Wałbrzychu. – W najbliższym czasie przy pierwszych z nich pojawią się zbiorniki, które będą gromadziły wodę spływającą rynnami z dachów. Taka woda będzie mogła być później wykorzystywana czy do podlewania, czy też do podstawowych prac porządkowych.

Czy takie rozwiązanie ma sens? Ma, i to bardzo duży. - Testowy zbiornik zainstalowany został na terenie naszej spółki. Pozyskana w ten sposób woda nadaje się do podlewania roślin, co daje nie tylko oszczędność jej zasobów, kosztów, ale także jest zwyczajnie poręczne, ponieważ zbiornik jest wyposażony w kran spustowy – podsumowuje Kacper Nogajczyk.

Planowany montaż zbiorników przy budynkach komunalnych to kolejne działanie Gminy Wałbrzych w zakresie tzw. małej retencji. Dotychczas podobne zbiorniki – ponad 30, stanęły przy placówkach oświatowych, m.in. przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
poniedziałek, 25.5.2020 09:33
poniedziałek, 25.5.2020 09:27
czwartek, 21.5.2020 09:26
piątek, 15.5.2020 12:20
2
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT