Książęcy koncert w Zamku Książ

poniedziałek, 13.5.2024 14:41 430 0

Działający przy Nowej Filharmonii Łużyckiej w Görlitz kobiecy kwartet smyczkowy Ensemble Sonus Meridiani wystąpi jako gwiazda wieczoru podczas wyjątkowego koncertu w Zamku Książ w Wałbrzychu. Wydarzenie współorganizuje potomek dawnych właścicieli Zamku Książ, książę Peter von Hochberg- Pless z małżonką Anne. Uczestnicy bezpłatnego wydarzenia proszeni są o przekazanie datku na rzecz Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Wałbrzychu. Koncert w dniu 24 Maja 2024 rozpocznie się dokładnie o godzinie 19:00 w Sali Maksymiliana w Zamku Książ.

 

Muzycy z

Görlitz przyjadą do najpiękniejszego Zamku w Polsce z inicjatywy głowy rodu Hochbergów, księcia Petera i jego małżonki, księżnej Anne von Hochberg-Pless. Wydarzenie odbędzie się w ramach reaktywowanego w 2022 roku Schlesische Musikfeste (Śląskie Festiwale Muzyczne), który zaplanowano na dni od 18 do 21 czerwca. Pierwsza wzmianka o „Śląskim Festiwalu Muzycznym” we Wrocławiu pojawiła się w 1830 roku – po półwiecznej przerwie „prawdopodobnie najstarszy festiwal muzyczny w Europie” od 2022 roku ponownie odbywa się w Görlitz i na Dolnym Śląsku. Jego twórcą i wieloletnim dyrektorem był pradziadek księcia Petera, urodzony w zamku Książ, kompozytor muzyki romantycznej, hrabia Bolko von Hochberg z Roztoki (zm. 1926). Więcej informacji można odnaleźć na stronie: https://schlesische-musikfeste.eu

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy przez system sprzedaży internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu. Uczestnicy koncertu proszeni są o przekazanie dobrowolnego datku na rzecz Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Wałbrzychu na konto: 1610101674 0056691391300000 z dopiskiem: Koncert Schlesische Musikfeste w Zamku Książ.

Program koncertu:

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Flute quartett in D Major, KV 285

1. allegro
2. adagio
3. rondo

Günter Bialas (1907-1995)
trio for flute, viola and violoncello
1. Sinfonia
2. Aria
3. Gavotte

Richard Wetz (1875-1935)
from string quartet number 1, op. 43
3. langsam und ausdrucksvoll

Salomon Jadassohn (1831-1902)
from serenade for string orchestra and flute, op. 80

1. Intrata
2. Notturno
3. Menuette Śląski

Festiwal Muzyczny (niem.Schlesisches Musikfest) został zapoczątkowany w 1876 roku przez hrabiego Bolka von Hochberga z Roztoki (syn księcia Hansa Heinricha X von Hochberg Pless z Książa i Pszczyny). Sam twórca poprowadził dziewiętnaście Festiwali. Organizowany w dwuletnim cyklu przedstawia artystów z Niemiec, Polski i z Czech. Tematem przewodnim Festiwalu z roku 2005 było upamiętnienie 60-lecia zakończenia II wojny światowej. Pod hasłem "Wspomnienie - Pojednanie - Otwieranie perspektyw" miały miejsce oratoria oraz czytanie poezji.

Historia

Śląski Festiwal Muzyczny od 1876 do 1942 roku był znaczącym, niezwykłym wydarzeniem w życiu muzycznym Dolnego Śląska. W 1878 roku Festiwal po raz pierwszy odbył się w Görlitz i od tego czasu festiwale organizowane były głównie w hali muzycznej tego miasta, między parkiem miejskim a brzegiem Nysy. Była ona "wycofanym z użycia kolosem", w którym Zgorzelecki Związek Ogrodniczy organizował wystawy, pokazy cyrkowe czy też występy teatru letniego. Przebudowa hali na potrzeby koncertu została skredytowana przez hrabię Bolka von Hochbergera, prowincję Śląsk oraz reprezentację stanów pruskich Łużyc Górnych. W 1896 roku hrabia von Hochberger podarował miastu budynek, który był bardzo ceniony wśród muzyków i słuchaczy za dobrą akustykę. Hala muzyczna oferowała miejsce dla 900 uczestników i dla 2 000 słuchaczy (w sumie 1 100 miejsc siedzących). Przez siedem stuleci muzycy i zachwycona publiczność kształtowali tradycję i charakter koncertu. Od roku 1889 gospodarzem Śląskiego Festiwalu Muzycznego był prawie zawsze Görlitz, który dzięki temu w dużym stopniu przyczynił się do intelektualnego rozwoju Dolnego Śląska. Bezpośrednio po festiwalu w 1906 roku rozpoczęto budowę nowej hali muzycznej. Tak powstała największa hala koncertowa między Wrocławiem a Dreznem. Największa sala nowej hali miejskiej mieściła co najmniej 2 700 osób, a scena koncertowa oferowała miejsca 900 uczestnikom. Nawet w ciągu 54 lat przymusowej przerwy w organizacji Festiwalu hala ta pozostała w świadomości mieszkańców i gości miasta Görlitz przede wszystkim dzięki odbywającym się tam Śląskim Festiwalom Muzycznym.

Nowy początek

Po roku 1989 ożyła pamięć o historycznych korzeniach. W 1990 powstał polsko-niemiecki projekt, mający na celu przywrócenie Śląskiego Festiwalu. W 1996 roku odbył się pierwszy od 1942 roku Śląski Festiwal Muzyczny. Współczesny forma Festiwalu nawiązuje do tradycji dawnej niemieckiej prowincji, rozszerza jednak swój zasięg i łączy w sobie także kulturę i sztukę Polski oraz Czech. Festiwal ten stanowi tym samym swoistą spoinę nowych granic Europy w dwojaki sposób: wskazuje na ciągłe oddziaływanie twórców pochodzących z ówczesnych niemieckich terenów Europy Wschodniej oraz przedstawia je w nowym kontekście na granicy konfrontacji trzech kultur: niemieckiej, polskiej i czeskiej. Łączy on tym samym tereny historycznego Śląska, skłania do odkrywania nietypowych ścieżek i jest przykładem na to, że region Łużyc Górnych/Dolnego Śląska posiada ogromny potencjał.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)