komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

czwartek, 28 maja 2020

Jaromira, Justa

Koronawirus nie straszny oszustom. Policja apeluje!

czwartek, 26.3.2020 09:39 , komentarze: 0 , odsłony: 459
kategorie artykułu:

Niestety obecna sytuacja w kraju nie przyczynia się do tego, aby przestępcy zaprzestali swoich działań. Oszuści podają się za policjanta i ostrzegają, że w związku z panującym kornawirusem pieniądze, które osoba ma w banku, są zagrożone i aby policja mogła je chronić, potrzebny jest login i hasło. Wałbrzyscy policjanci apelują, by być czujnym i nie dać się zmanipulować oszustom.

Obecnie panująca sytuacja w kraju nie odstrasza oszustów. Wręcz przeciwnie, wiedzą oni, że każdy z nas myśli o istniejącym zagrożeniu, dba o bezpieczeństwo swoje oraz innych i tak naprawdę nikt nie wie, kiedy wszystko wróci „normalności”. Przestępcy wykorzystują chwilowy brak racjonalnego myślenia i „atakują” swoje ofiary. Oszuści dzwonią na telefon stacjonarny,  podają się za policjanta i informują swojego rozmówce, że jego  pieniądze są zagrożone z uwagi na panującego w kraju kornawirusa i aby je zabezpieczyć osoba musi podać swój numer rachunku, login i hasło do konta. W międzyczasie osoba podająca się za policjanta, kolejny raz wprowadza swojego rozmówce w błąd i poleca zadzwonić na numer 112 zaznaczając, że ma to zrobić z tego telefonu, przez który aktualnie rozmawiają. W ten sposób oszust udając, że się rozłącza,  puszcza w słuchawce nagrany sygnał rozłączenia rozmowy, pozostając cały czas na linii. Osoba słysząc rozłączony sygnał w telefonie bez odkładania słuchawki wybiera numer 112 i w ten sposób ponownie łączy się z oszustami z tym, że w słuchawce słyszy już inny głos, który podaje się za dyżurnego jednostki policji i potwierdza wcześniej podane dane osobowe przez oszusta.

Przypominamy i apelujemy - aby pod żadnym pozorem nie udzielać informacji o swoich kontach bankowych, nie podawać haseł i loginów osobom trzecim a już tym bardziej przez telefon. Nie otwierać linków, jakie otrzymujemy na telefony komórkowe a są one związane z dopłatą do przesyłki czy inną informacją dotyczącą bezpieczeństwa naszych pieniędzy w banku. Zawsze w takich sytuacjach skontaktujmy się bezpośrednio ze sprzedającym lub bankiem. A co najważniejsze  nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznanym nam osobom. Ważne jest też, aby po otrzymaniu takiego telefonu, po zakończeniu rozmowy odłożyć słuchawkę i dopiero wtedy zadzwonić na numer alarmowy lub skorzystać z innego telefonu.

Pamiętajmy! Bądźmy czujni i ostrożni, bo oszuści nie boją się koronawirusa i będą go wykorzystywać do osiągnięcia zamierzonego celu. 

źródło: KMP w Wałbrzychu 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
poniedziałek, 25.5.2020 09:33
poniedziałek, 25.5.2020 09:27
czwartek, 21.5.2020 09:26
piątek, 15.5.2020 12:20
2
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT