komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

niedziela, 21 kwietnia 2019

Anzelma, Bartosza

Kopalnia Filmów w Wałbrzychu, Walimiu i we Wleniu

środa, 7.11.2018 13:57 , komentarze: 0 , odsłony: 655
kategorie artykułu:

Jak poinformowali nas organizatorzy na konferencji prasowej, w trzech miejscowościach – Wałbrzychu, Walimiu i we Wleniu zostanie zorganizowane międzynarodowe, niezwykłe wydarzenie kulturalne - Festiwal Kopalnia Filmów w dniach 13 – 17. 11. 2018.

 Dlaczego kopalnia? Na to pytanie odpowiedział dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Radecki:

- Kopalnia – nie tylko dlatego, że wydarzenie będzie odbywało się w Starej Kopalni, kopalnia – dlatego, by przypomnieć widzom, że istnieje kino ciekawe i fascynujące, tylko trzeba „odkopać” pasję, chęć poszukiwania i odrzucając produkcje nijakie dotrzeć do cennych i wartościowych dzieł, które warto zobaczyć. W ramach festiwalu właśnie takie filmy proponujemy.

Festiwal Kopania Filmów określa słowo – klucz, w tym roku kiedy świętujemy 100 lecie odzyskania niepodległości jest to słowo WOLNOŚĆ. Wolność to nie tylko fizyczne działanie, jest to stan umysłu. Duża część tegorocznego festiwalu jest poświęcona twórczości innych narodów, które podobnie jak Polska odzyskały niepodległość w 1918 roku.

W ramach festiwalu będziemy mogli zobaczyć dwa filmy ukraińskie. Pierwszy to „Chajtarma – Powrót” Akhtema Seitablayeva o tragicznych losach Tatarów Krymskich, natomiast drugi film nosi tytuł „Donbas” i jest najnowszą produkcją Siegieja Łoźnicy.

Estonię na festiwalu będą reprezentowały dwie produkcje dokumentalne: „Rodeo. Jak poskromić dziki kraj” Kiura Aarmy i Raimo Jorenda oraz „Ahto – w pogoni za marzeniami” Janisa Valka. Organizatorzy wydarzenia przygotowali także dwa filmy czeskie, a są to „Butelki zwrotne” oraz „Jazda”.  W czasie trwania Kopalni Filmów będą obywały się prelekcje przed projekcją jak i dyskusje po. Dla młodzieży zostały zaplanowane specjalne pokazy filmowe: :Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego i „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy.

Festiwalowi  filmów będą towarzyszyły inne wydarzenia kulturalno – artystyczne: wystawa fotografii Michała „Korwina” Piotrowskiego „Photo Associations – Freedom Edition”, występy grupy artystycznej „Sunflower School Theatre” z Ukrainy , występy Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych, spotkania z Agnieszką Kunikowską, Marcelem Sabatem, Pawłem Pochwałą czy Kazimierzem Popławskim.

Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatne.

 

Wasze komentarze


czwartek, 18.4.2019 09:08
poniedziałek, 15.4.2019 15:14
czwartek, 11.4.2019 16:42
środa, 10.4.2019 10:40
poniedziałek, 8.4.2019 09:40
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz