komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 23 września 2020

Tekli, Boguslawa

Kontrole drogowe ujawniły pierwsze samochody z cofniętymi licznikami

czwartek, 9.1.2020 09:40 , komentarze: 0 , odsłony: 998
kategorie artykułu:

Przez ostatnie dwa dni wałbrzyscy funkcjonariusze ujawnili trzy samochody osobowe z cofniętymi licznikami przejechanych kilometrów. Aż 114 tysięcy kilometrów mniej, niż podczas ostatniego badania technicznego, miał na liczniku zatrzymany do kontroli renault megane. Obecnie mundurowi ustalają, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za zmianę stanu licznika lub inne działania mające wpływ na jego prawidłowy pomiar grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Pierwszego dnia tego roku weszły w życie przepisy dotyczące nowych kontroli drogowych. Obecnie policjanci mają obowiązek sprawdzenia i udokumentowania stanu licznika w kontrolowanego pojazdu. Wszelkie ujawnione zmiany w stanie licznika lub inne nieprawidłowości wpływające na jego pomiar podlegają karze. Przekonało się już o tym troje mieszkańców Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego. W czasie kontroli drogowej wałbrzyscy policjanci, oprócz stanu technicznego pojazdów, sprawdzili również stany liczników, które następnie zweryfikowali w systemie informatycznym centralnej ewidencji pojazdów. W trzech ujawnionych przypadkach  okazało się, że stany liczników podczas ostatnich badań technicznych były o kilka tysięcy kilometrów większe. Najwięcej, bo aż o 114 tys kilometrów cofnięto licznik w samochodzie renault megane, kierowanym przez 66-letniego wałbrzyszanina. Obecnie mundurowi ustalają, jak doszło do zmiany wskazań drogomierzy i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że zgodnie z treścią art. 306a kodeksu karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu.

źródło:KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

środa, 16.9.2020 11:13
niedziela, 13.9.2020 08:48
sobota, 12.9.2020 09:15
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele