Terytorialsi podnoszą umiejętności, aby otaczać opieką osoby chore i seniorów

poniedziałek, 8.2.2021 09:34 444 0

Zadania opiekuńczo – pielęgnacyjne osób starszych wymagają niezwykłej cierpliwości, pokory i umiejętności. Trzeba ją mieć, aby w ogóle myśleć o opiece nad osobami obłożnie chorymi.  15 żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło kurs opieki nad pacjentem leżącym. Zajęcia odbywały się w Szpitalu Tymczasowym w Ciechocinku i zostały zorganizowane przez Centrum Szkolenia WOT.  

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej  wielokrotnie już udowodnili, że słowo „pomoc, pomagać, pomagasz, pomagam” potrafią nie tylko odmienić, ale zrozumieć znaczenie i wypełnić zobowiązania z tym związane.

Opieka nad pacjentami leżącymi wymaga profesjonalnej wiedzy związanej m.in. z fachowym podnoszeniem głowy, unoszeniem ciała, podawaniem posiłków, czy wykonywaniem czynności pielęgnacyjnych.   

Stąd decyzja o udziale w szkoleniu żołnierzy i podnoszeniu ich kwalifikacji w opiece nad najciężej chorymi, wymagającymi nieustannej opieki.

Dotychczas zadania te były realizowane przez żołnierzy, którzy posiadali wymagane doświadczenie, czyli przez wykwalifikowanych ratowników medycznych. Osób potrzebujących pomocy jest jednak tak dużo, że liczba żołnierzy przygotowanych do wykonywania tak trudnych i odpowiedzialnych zadań, realizowanych w ramach operacji „Trwała Odporność” musi zostać zwiększona.   

Stąd inicjatywa CSWOT o uruchomieniu specjalistycznego kursu. Priorytetów jest kilka, ale najważniejsze są trzy.  Jak najlepiej wyszkolić żołnierzy do opieki nad seniorami, umieć zrozumieć ich potrzeby  i wreszcie wyszkolić instruktorów, którzy w swoich brygadach będą przekazywali specjalistyczną wiedzę swoim kolegom.  Nadto jednym z elementów łączącym te wszystkie zagadnienia jest jeszcze skuteczniejsze wspieranie personelu medycznego.  

Kilkudniowe szkolenia prowadzą: pielęgniarki, psycholog oraz metodyk nauczania. Tematyka szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak: karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, współpraca z personelem medycznym w zakresie realizacji planu opieki nad pacjentem, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z osobami w wieku starszym oraz pacjentami niesamodzielnymi. 

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od marca 2020 r. aktywnie wspierają walkę z COVID-19.  Jej cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj. Wojsko wspiera system opieki medycznej, służby sanitarne, regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, samorządy oraz organizacje NGO. Żołnierze pobierają wymazy, pomagają chorym i personelowi w szpitalach, wspierają opiekę nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz Policję w monitorowaniu osób objętych kwarantanną. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)