komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 18 października 2019

Juliana, Lukasza

Felietony Katarzyny Miller, czyli osobowość rozpisana od A do Z

środa, 15.5.2019 09:35 , komentarze: 0 , odsłony: 794
kategorie artykułu:

Zbiór wybranych felietonów znanej i lubianej psycholożki i psychoterapeutki Katarzyny Miller publikowanych w miesięczniku Zwierciadło. Znana i ceniona psycholożka opisuje i porządkuje otaczający nas świat według liter alfabetu. Z lekkim przymrużeniem oka przyporządkowuje im zagadnienia i rozwija temat z nim związany.

W alfabecie Kasi znajdują się takie tematy jak:

  • Nałóg, czyli o tym, jak marzymy o wolności, tkwiąc w szponach szeroko rozumianego uzależnienia.
  • Czas, czyli o tym, jak żyć dniem dzisiejszym.
  • Lenistwo, czyli o tym, jak umiejętność nicnierobienia jest cnotą.
  • Ojciec, czyli o tym, jak nawet niedojrzali tatusiowie są potrzebni. 

M jak matka
Nasza relacja była trudna. Czułam się przez matkę niechciana. Bolesne miejsca? Umniejszanie mnie w oczach innych, szczególnie mężczyzn, stały brak akceptacji, czułości i szacunku. Gdy matka wychodziła z domu, robiło się inne powietrze, moje ciało uwalniało się od napięcia. Przeglądała moje rzeczy, za karę zamykała mnie w ciemnej łazience, mówiła o moich tajemnicach innym. Tak się działo, bo brakowało jej zakotwiczenia w sobie, ona mnie traktowała trochę jak siebie samą

S jak singielka
Jeśli jestem singlem i z nikim nie mam wspólnej przestrzeni, to jest mi przykro i smutno, ale mogę mieć wspólną przestrzeń z przyjaciółmi, z dochodzącym kochankiem albo z komuną, z którą mieszkam. Jestem sama, ale nie samotna. Kobiety coraz częściej dziś mówią: Dlaczego mam być z kimś, kto mi w ogóle nie pasuje, kto mnie próbuje sobie podporządkować albo nie potrafi zrozumieć.

R jak rozmowa
Można powiedzieć, że terapia jest formą rozmowy. Podstawa to słuchanie. Oczywiście, terapeuta jest profesjonalnie przygotowany, sam wcześniej musiał zrobić ze sobą porządek, więc teraz nie przelewa swoich niezałatwionych spraw na pacjenta. Klienta przyjmuje się z dobrodziejstwem inwentarza, ze wszystkimi problemami, w jego specyficzności. Terapeuta zachowuje bezstronność, patrzy na niego bez oczekiwań. Mówię swoim klientom: „Nie przychodzisz do poprawki, nie jesteś źle uszytą kiecką. Jesteś żywym człowiekiem, który mógłby funkcjonować jak dotąd, tylko chce, żeby mu było lepiej”.

W serii poradników Katarzyny Miller nakładem Wydawnictwa Zwierciadło dotychczas ukazały się m.in.

Katarzyna Miller - Psycholożka, psychoterapeutka, filozofka z kilkudziesięcioletnią praktyką terapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i grupowej. Wykładowczyni na licznych warsztatach rozwojowych dla kobiet. Autorka i współautorka wielu bestsellerowych poradników, m.in. Instrukcja obsługi toksycznych ludzi, Życie jest fajne, Instrukcja Obsługi kobiety, Kup kochance męża kwiaty, Nie bój się życia, Chcę być kochana tak jak chcę, Instrukcja obsługi faceta, Seksownik, Zrób to kochanie i innych. Na stałe związana z miesięcznikiem Zwierciadło.

Dariusz Janiszewski - redaktor, dziennikarz, od 2005 roku współtworzy miesięcznik Zwierciadło. 

 

Wasze komentarze

wtorek, 15.10.2019 11:31
wtorek, 15.10.2019 11:28
wtorek, 15.10.2019 09:59
poniedziałek, 14.10.2019 12:30
poniedziałek, 14.10.2019 10:20
poniedziałek, 14.10.2019 09:23
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKUP AUT
SKUP AUT
Mati Autogaz
Mati Autogaz