38-latek zatrzymany za oszustwa na seniorach

czwartek, 4.8.2022 09:20 636 1

Działania przeprowadzone przez policjantów pionu kryminalnego wałbrzyskiej komendy doprowadziły do zatrzymania w zeszłym tygodniu 38-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego. Świebodziczanin jest sprawcą przestępstw na tzw. „wnuczka”. Podejrzany już usłyszał zarzuty trzech oszustw oraz dwóch usiłowań oszustw. Jedna z osób pokrzywdzonych pochodzi z powiatu wałbrzyskiego. Decyzją Sądu Rejonowego w Wałbrzychu mężczyzna został tymczasowo aresztowany. 

Policjanci kryminalni zaczęli pracować nad sprawą po tym, jak 15 lipca tego roku doszło do wyłudzenia sporej sumy pieniędzy - bo aż 40 tysięcy złotych - od 68-letniej mieszkanki Jedliny-Zdroju. Tego dnia do pokrzywdzonej zadzwonił telefon, a podająca się za jej kuzynkę oszustka poinformowała o wypadku drogowym, którego jest sprawcą. 68-latka przekazała 40 tysięcy złotych mężczyźnie, który podawał się natomiast za kuriera działającego z upoważnienia prokuratora.

Wnikliwie przeprowadzone czynności operacyjne pozwoliły na ustalenie tożsamości tzw. „odbieraka”. Mężczyzna został zatrzymany w zeszłym tygodniu na osiedlu Sudeckim w Świebodzicach. Podczas wykonanych dalszych czynności procesowych mundurowi udowodnili podejrzanemu, że dopuścił się kolejnych tego typu przesępstw – 11 lipca tego roku w Bytomiu od 85-latki odebrał 32 tysiące złotych, a dwa dni później w Jeleniej Górze 40 tysięcy złotych od 77-latki. Ponadto mężczyzna przyznał się również do dwóch usiłowań tego typu oszustw w Jeleniej Górze oraz Katowicach.

38-latkowi za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania.

źrodło: KMP w Wałbrzychu

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

.. niedziela, 21.08.2022 07:35
Tle mówią o takich oszustwach a dalej osoby starsze sie nabierają,a skąd ci oszuści mają dane typu ze ktoś ma wnuczka czy wnuczek ,to sa pewno znajome osoby albo mieszkające niedaleko? A czasem mówili ze wnuk dzwonił i prosił o szybką pożyczkę bo niby był wypadek i dziwi mnie jak babcia czy dziadek nie rozpozna głosu w telefonie ze to nie jej wnuk czy wnuczka ? A poza tym tyle się nagłaśniać a gnoje dalej oszukuja nic sobie nie robię z policji.