Kolejny przestępca drogowy zatrzymany

piątek, 20.5.2022 12:42 109 0

19 maja koło południa policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy patrolowali rejon dzielnicy Szczawienko wykonując pomiary prędkości, sprawdzając stan trzeźwości kierujących oraz to, czy posiadają oni wymagane uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Pijanych uczestników ruchu drogowego w tym miejscu tym razem nie było, ale podczas jednej z kontroli trafił się mężczyzna z cofniętymi uprawnieniami. Przestępca drogowy odpowie teraz przed sądem.

Tym razem w ręce mundurowych, którzy na co dzień eliminują z dróg nieodpowiedzialnych kierujących, w Wałbrzychu na ul. Wrocławskiej po godzinie 12:00 wpadł 35-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy, a decyzję o cofnięciu mu uprawnień już w 2011 roku podjął Starosta Brzeski.

Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym nie wystawią mandatu karnego, a sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny np. rower, czy pojazd zaprzęgowy, nie mając do tego uprawnienia. Podlega on wtedy karze grzywny do 1500 złotych.

Przypominamy natomiast, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)