Kolejny kierujący bez uprawnień zatrzymany

środa, 8.12.2021 10:27 292 0

Kierującego z cofniętymi uprawnieniami do prowadzenia pojazdów zatrzymali 7 grudnia późnym wieczorem głuszyccy policjanci. Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

22-letni mieszkaniec Jedliny-Zdroju to kolejny już kierujący, który w ostatnim czasie poruszał się samochodem bez prawa jazdy. Mężczyzna został zatrzymany około godziny 23:00 na ul. Sienkiewicza w Głuszycy przez miejscowych policjantów. Funkcjonariusze ustalili, że decyzją Starosty Powiatu Wałbrzyskiego z 1 października tego roku jedlinianin miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Policjanci przypominają. W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie posiadł uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, a ten ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień w związku np. z wcześniejszą jazdą pod wpływem alkoholu lub przekroczeniem limitu punktów karnych – tak jak w podanym powyżej przypadku - kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)