Kolejny kierujący bez uprawnień zatrzymany

środa, 13.10.2021 12:31 101 0

Kierującego z cofniętymi uprawnieniami do prowadzenia pojazdów zatrzymali wczoraj koło południa wałbrzyscy policjanci. To kolejna kontrolowana w tym tygodniu osoba, która na co dzień nie posiada prawa jazdy. Przypominamy, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów nie mając do tego wymaganych uprawnień.

41-letni wałbrzyszanin poruszał się samochodem osobowym bez prawa jazdy. Mężczyzna został zatrzymany chwilę po godzinie 12:00 przez policjantów ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy, kiedy jechał ul. Żwirki i Wigury w Wałbrzychu. Funkcjonariusze ustalili, że decyzją Starosty Powiatu Kamiennogórskiego kierujący miał cofnięte w 2008 roku uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Policjanci kolejny raz przypominają. W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który to natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może natomiast trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)