Kolejny kierujący bez uprawnień zatrzymany

środa, 31.3.2021 11:54 186 0

Kierującego z cofniętymi uprawnieniami do prowadzenia pojazdów zatrzymali wczoraj przed południem wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

35-letni mieszkaniec Wałbrzycha poruszał się samochodem osobowym bez prawa jazdy. Mężczyzna został zatrzymany przed godziną 12:00 na ul. Orzeszkowej w Wałbrzychu przez policjantów ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy. Funkcjonariusze ustalili, że decyzją Starosty Powiatu Wałbrzyskiego wałbrzyszanin ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Jego pojazd po wykonanych na miejscu zdarzenia czynnościach trafił więc na parking strzeżony.

Policjanci przypominają. W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie posiadł uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, a ten ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszą jazdą pod wpływem alkoholu lub przekroczeniem limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz