Kolejne oszustwa! Tym razem przestępcy próbowali metody na „policjanta”

środa, 12.1.2022 09:03 188 0

Kilkanaście zgłoszeń prób oszustw na „policjanta” odnotowali 10 stycznia w godzinach od 14 do 17 wałbrzyscy funkcjonariusze. Przestępcy znajdujący się po drugiej strony słuchawki za każdym razem podawali się za mundurowych z biura śledczego. Osoby, do których udało im się dodzwonić, to te posiadające telefon stacjonarny. Na szczęście mieszkańcy w żadnym z przypadków nie dali się wciągnąć w dłuższą rozmowę, a przy tym oszukać. Zaalarmowali natomiast o podejrzanych telefonach prawdziwych policjantów.

Kampania informacyjna, którą od wielu lat wspierają policjanci przynosi pozytywne efekty. Wałbrzyszanie oraz mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego w większości wiedzą, jak postępować, gdy po drugiej strony słuchawki znajduje się fałszywy policjant, czy też wnuczek.

Przypominamy, że przestępcy wybierają do tego typu przestępstw numery telefonów stacjonarnych i zazwyczaj dotyczą one seniorów, którzy wciąż posiadają takie linie telefoniczne. Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują o ostrożność, gdyż sprawcy podając się za mundurowych, członków bliskiej rodziny, adwokatów, a nawet prokuratorów, bardzo często znają dokładne dane personale, a nawet miejsce zamieszkania ofiary. Zmieniając głos, udają osobę mocno chorą lub przygnębioną po to, aby wzbudzić poczucie winy, ewentualnie współczucie.

Uwaga! Informujmy osoby starsze o tego typu oszustach. Rozmawiajmy z nimi. Dzięki takiemu działaniu zapobiegniemy utracie zbieranych przez nich często całe życie oszczędności.

Przypomnijmy im, aby pamiętali, że nie należy wypłacać gotówki, jeżeli mają podejrzenie, że po drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści. Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może uchronić ich przed utratą swoich oszczędności. Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy. Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)